31 ترفند کاربردی برای اپل واچ که باید بدانید

31 ترفند کاربردی برای اپل واچ که باید بدانید

ترفندهای اپل واچ بهترین راه برای استفاده حداکثری از این پوشیدنی جذاب اپل هستند. چه یک کاربر مبتدی باشید و چه یک کاربران حرفه ای، ترفندهایی وجود دارد که می‌توانند کارایی این دستگاه کوچک را کمی بیشتر کنند. در ادامه با آلفا لیکز همراه باشید!

نسخه ۱۰ سیستم‌عامل واچ او اس (watchOS) تغییرات قابل توجهی در چیدمان نرم‌افزار، عملکرد برخی دکمه‌ها و چند میانبر ایجاد کرده است، بنابراین اکنون زمان مناسبی است که پس از ارتقاء به watchOS ۱۰، دانش خود را در این زمینه به‌روز کنید.

موضوع جالب در مورد اپل واچ این است که آن‌ها دستگاه‌های فوق‌العاده‌ای هستند که برخی از بهترین ویژگی‌هایشان بدون دقت کافی قابل شناسایی نیستند. اگر می‌خواهید کمی بیشتر از آن بهره ببرید، در اینجا ترفندهای اپل واچ که باید بدانید آورده شده است:

۱. بازگشت به ساعت

اگر برنامه‌ای دارید که می‌خواهید به محض بالا بردن مچ دستتان نمایش داده شود، همیشه مجبور نیستید ساعت را ببینید. صرف نظر از اینکه صفحه نمایش همیشه روشن باشد یا نه، می‌توانید با رفتن به Settings > General > > Return to Clock، برنامه روی صفحه را تغییر دهید.

از اینجا، به بخش «Raise Show Last» بروید. گزینه‌ها شامل «While in Sessions»، «ظرف ۲ دقیقه از آخرین استفاده»، «ظرف ۱ ساعت از آخرین استفاده» و «همیشه» هستند.

بازگشت به ساعت

۲. متن روی صفحه را بزرگتر کنید

اگر متن بزرگتر را روی دستگاه نسبتاً کوچک خود ترجیح می‌دهید، اپل تنظیمات دسترسی را در اختیار شما قرار داده است. به Settings > Display & Brightness بروید و آن را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید یک صفحه ساعت اختصاصی با متن بزرگ (Big Text) انتخاب کنید، اگر تنها به دیدن زمان با اعداد درشت علاقه‌مند هستید.

۳. هشدارها را با کف دست خود بی صدا کنید

اگر صدای هشدار روی اپل واچ روشن است، می‌توانید با صداهای اعلان‌ها، اطرافیان خود را اذیت نکنید.

اگر در جایی که دوست ندارید صدا پخش شود، اپل واچ شما به صدا در بیاید، می‌توانید صفحه نمایش را با دست خود به مدت سه ثانیه یا بیشتر بپوشانید تا صدای جدید را فورا بی صدا کنید. برای فعال کردن این ویژگی، باید به برنامه اپل واچ در آیفون خود بروید، سپس به «My Watch » > «Gestures» > «Cover to Mute» بروید.

۴. مخفی کردن برنامه‌های اپل واچ

اگر نمی‌خواهید همه برنامه‌های شخص ثالث روی اپل واچ شما قابل مشاهده باشند، به برنامه اپل واچ در آیفون خود بروید و مطمئن شوید که در بخش «My Watch» هستید. به پایین به بخشی به نام «Installed on Apple Watch» بروید. روی برنامه‌هایی که می‌خواهید حذف کنید ضربه بزنید و آن‌ها را به حالت خاموش تغییر دهید. حتی اگر رابط‌های کاربری ساعت آن‌ها را حذف کرده باشید، این برنامه‌ها روی آیفون شما باقی می‌مانند مگر اینکه آنها را از آن دستگاه نیز حذف کنید.

مخفی کردن برنامه‌های اپل واچ

۵. آیفون خود را با ساعت پیدا کنید

فکر کرده‌اید آیفون‌تان را گم کرده‌اید؟ جای نگرانی نیست، اپل واچ به شما برای پیدا کردن آن کمک می‌کند. روی دکمه‌ی کناری اپل واچ ضربه بزنید. حالا روی دکمه‌ی آبی رنگ «Ping iPhone» ضربه بزنید تا صدایی پخش شود و به راحتی آن را پیدا کنید. پیدا کردن آیفون با اپل واچ در watchOS 10 حتی ساده‌تر هم شده است.

۶. دسترسی سریع به زوم و VoiceOver

اگر زوم (بزرگنمایی) یا VoiceOver (روخوان صوتی) از قابلیت‌های ضروری آیفون شما هستند، به راحتی می‌توانید آن‌ها را روی اپل واچ خود در دسترس داشته باشید. میانبر سه‌ضربه‌ای قابلیت دسترسی را روشن کنید تا به طور خودکار یکی از حالت‌های زوم یا VoiceOver فعال شود. برای انجام این کار، به برنامه‌ی اپل واچ در آیفون خود بروید، سپس روی «My Watch» > «Accessibility» > «Accessibility Shortcut» ضربه بزنید. در اینجا می‌توانید انتخاب کنید که کدام قابلیت با سه‌ضربه‌ی سریع فعال شود.

سیری (Siri) همچنین می‌تواند VoiceOver را با یک فرمان صوتی روشن یا خاموش کند. فقط از ساعت خود سوال بپرسید!

دسترسی سریع به زوم و VoiceOver

۷. اسکرین شات بگیرید

می‌خواهید از دستاورد ها و فعالیت های ورزشی خود در نرم‌افزار Fitness یا طرح جالبی که با Digital Touch کشیده‌اید اسکرین شات بگیرید؟ به سادگی با فشار دادن همزمان دکمه‌ی کناری و Digital Crown، در اپل واچ اسکرین شات بگیرید!

۸. راه‌اندازی مجدد اجباری اپل واچ

اگر ساعت شما به درستی کار نمی‌کند، می‌توانید با فشار دادن و نگه‌داشتن دکمه‌ی کناری تا زمانی که دستورات اضطراری را ببینید، آن را خاموش کنید. روی دکمه‌ی پاور (خاموش/روشن) در گوشه‌ی سمت راست ضربه بزنید و سپس گزینه‌ی «Power Off» را فعال کنید. برای راه‌اندازی مجدد اجباری یک ساعت کاملاً قفل‌شده، دکمه‌ی کناری و Digital Crown را به مدت حداقل ده ثانیه نگه دارید تا لوگوی اپل را ببینید.

۹. ذخیره‌ی واچ‌فیس‌های شخصی‌سازی‌شده

نه تنها می‌توانید واچ‌فیس‌های پیش‌فرض اپل را با استفاده از Force Touch روی صفحه‌ی نمایش ساعت شخصی‌سازی کنید، بلکه می‌توانید واچ‌فیس‌های شخصی‌شده را برای استفاده‌ی آینده ذخیره کنید. اگر قصدتان این است، یک بار دیگر روی صفحه‌ی نمایش ساعت Force Touch کنید، سپس به سمت چپ بکشید و روی دکمه‌ی «New» ضربه بزنید. حالا می‌توانید نسخه‌ی جدید واچ‌فیس خود را مطابق با سلیقه‌تان شخصی‌سازی کنید.

برای حذف یک واچ‌فیس شخصی‌سازی‌شده، به سمت بالا بکشید…

ذخیره‌ی واچ‌فیس‌های شخصی‌سازی‌شده

۱۰. تنظیم ساعت برای نمایش زمان ۵ دقیقه جلوتر

اگر همیشه دوست دارید سر قرارها و جلسات زود حاضر باشید، می‌توانید با اپل واچ این کار را انجام دهید. دوست دارید برای قرارهایتان زودتر برسید؟ نمایشگر ساعت را به صورت دستی تنظیم کنید تا ۵ دقیقه (یا بیشتر) جلوتر را نشان دهد. این کار حتی بر روی آلارم‌ها، نوتیفیکیشن‌ها یا ساعت کشورهای دیگر تأثیری نمی‌گذارد. این فقط بر روی نمایشگر ساعت شما اعمال می‌شود. برای انجام این کار، به Settings> Clock > +۰ Min بروید، سپس Digital Crown را بچرخانید تا زمان را تا ۵۹ دقیقه جلو ببرید.

۱۱. خاموش کردن گزینه‌ی چرت زدن برای آلارم‌ها

اگر به بیدار شدن به موقع اعتماد ندارید، می‌توانید دکمه‌ی چرت زدن را غیرفعال کنید تا مجبور شوید از خواب بیدار شوید. وارد برنامه‌ی آلارم در دستگاه شوید و روی زمان آلارمی که می‌خواهید تغییر دهید ضربه بزنید. گزینه‌ی چرت زدن را خاموش کنید تا چاره‌ای جز بلند شدن نداشته باشید.

۱۲. پیش‌نویس کردن پاسخ‌های سفارشی برای پیام‌ها

در اکثر اپل واچ‌ها امکان تایپ مستقیم وجود ندارد، اما می‌توانید چند پاسخ پیش‌نویس‌شده را از طریق آیفون خود راه‌اندازی کنید که در حین مکالمه می‌توانید روی آن‌ها ضربه بزنید تا به صورت خودکار ارسال شوند. برای انجام این کار، به برنامه‌ی اپل واچ بروید، سپس به «My Watch» > «Messages» > «Default Replies» بروید. می‌توانید لیست را تغییر دهید و هر زمان پاسخ‌های پیش‌نویس‌شده را اضافه یا حذف کنید.

۱۳. به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی خود در پیام‌ها با Force Touch

می‌خواهید در حین بیرون رفتن موقعیت مکانی فعلی خود را برای دوستتان ارسال کنید؟ از مکالمه‌ی پیام‌ها، روی دکمه‌ی فروشگاه برنامه ضربه بزنید و روی دکمه‌ی سبز رنگ «Share Location» ضربه بزنید تا موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید یا آن را از فرد دیگر در چت درخواست کنید.

۱۴. نگه‌داشتن تماس تا زمانی که آیفون خود را پیدا کنید

در حالی که برقراری تماس تلفنی با اپل واچ حس و حالی از آینده را القا می‌کند، اما همیشه کاربردی نیست. اگر روی ساعت خود تماسی دریافت می‌کنید که می‌خواهید پاسخ دهید، اما دسترسی به گوشی‌تان آسان نیست و نمی‌خواهید آن را روی ساعت خود شروع کنید، می‌توانید روی «Answer on iPhone» ضربه بزنید تا تماس را در حالت انتظار قرار دهید تا زمانی که بتوانید دستگاه خود را پیدا کنید. در آن طرف خط، فرد تماس‌گیرنده صدای تکراری را می‌شنود تا زمانی که بتوانید به آیفون خود برسید.

۱۵. روشن کردن واکی‌تاکی

ویژگی واکی‌تاکی به شما امکان می‌دهد با افراد دارای اپل واچ صحبت کنید، اما برای این کار باید آن را فعال کنید. به برنامه‌ی واکی‌تاکی روی ساعت خود بروید و گزینه‌ی «Available» را روشن کنید. در غیر این صورت، افراد نمی‌توانند با استفاده از این ابزار با شما تماس بگیرند.

۱۶. پاک کردن تمام نوتیفیکیشن‌ها با Force Touch

حذف تک‌به‌تک نوتیفیکیشن‌ها با کشیدن انگشت به سمت چپ در صفحه‌ی نوتیفیکیشن‌ها امکان‌پذیر است، اما راه ساده‌تری برای خلاص شدن از شر تمام نوتیفیکیشن‌ها با یک ضربه وجود دارد. ابتدا برای دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها انگشت خود را از بالا به پایین روی صفحه بکشید، سپس با Force Touch روی صفحه ضربه بزنید تا گزینه‌ی «Clear All» نمایش داده شود.

۱۷. پرچم‌گذاری ایمیل‌ها با Force Touch

به دلیل اینکه اپل واچ برای ایمیل زدن خیلی کارآمد نیست، نمی‌توانید یک ایمیل جدید روی آن بنویسید. اما اگر اهل برنامه‌ریزی هستید، می‌توانید به راحتی ایمیل‌هایی را که می‌خواهید بعداً به آن‌ها پاسخ دهید، پرچم‌گذاری کنید. برای نمایش دادن پرچم به سمت راست سوایپ کنید، سپس روی آن ضربه بزنید تا مطمئن شوید بعداً روی صفحه‌ی بزرگ (آیفون) آن‌ها را به درستی بخوانید.

۱۸. انتخاب صندوق‌های ورودی که در ساعت نمایش داده می‌شوند

اگر نمی‌خواهید با نوتیفیکیشن‌ها و اطلاعات همه‌ی صندوق‌های ورودی ایمیل‌تان بمباران شوید، می‌توانید تغییراتی اعمال کنید. صندوق‌های ورودی خاصی را برای نمایش روی ساعت از برنامه‌ی اپل واچ در آیفون انتخاب کنید. فقط به «My Watch» > «Mail» > «Include Mail» بروید.

انتخاب صندوق‌های ورودی که در ساعت نمایش داده می‌شوند

۱۹. جابه‌جایی بین نمای روزانه و لیستی در تقویم

می‌خواهید ببینید روزتان چطور پیش می‌رود و در عین حال موارد را به صورت لیستی مشاهده کنید؟ می‌توانید با استفاده از حرکت Force Touch روی صفحه نمایش، در برنامه‌ی تقویم بین نمای روزانه و لیستی جابه‌جا شوید.

۲۰. محاسبه‌ی زمان خروج بر اساس رویدادهای تقویم

اگر موقعیتی به رویداد تقویم شما اضافه شده باشد، می‌توانید بر اساس مسافت رانندگی یا پیاده‌روی با در نظر گرفتن ترافیک مورد انتظار، هشدار خروج دریافت کنید. برای انجام این کار، مطمئن شوید که گزینه‌ی «Travel Time» برای رویداد خاص فعال است. این کار با رفتن به برنامه‌ی تقویم در آیفون، سپس ضربه زدن روی رویداد موردنظر و رفتن به «Edit» > «Travel Time» انجام می‌شود.

۲۱. تنظیم حرکات (gesture)

اگر به راحتی نمی‌توانید به اپل واچ خود دسترسی پیدا کنید، زیرا زیر پالتو یا زیر بغل‌تان است و دست‌هایتان نیز خالی نیست، یک حرکت (gesture) تنظیم کنید. به برنامه‌ی Watch در آیفون خود بروید، سپس روی «My Watch» > «Gestures» ضربه بزنید و گزینه‌ی «Gestures and toggle Double» را فعال کنید. «ضربه‌ی دوتایی» به شما امکان می‌دهد انتخاب کنید که چه اقداماتی روی ساعت شما با ضربه زدن انگشت اشاره و شست با هم انجام شود.

۲۲. استفاده از موتور تپتیک (Taptic Engine) هنگام دریافت مسیر‌یابی

اپل واچ شما برای جلب توجه‌تان انواع صدا ها، لرزش‌ها و حرکات را ارائه می‌دهد، اما این موضوع به نوتیفیکیشن‌ها محدود نمی‌شود. همچنین می‌توانید از موتور تپتیک برای کمک به پیمایش در شهر استفاده کنید. هنگام دریافت مسیر‌یابی از طریق ساعت، مجموعه‌ای از ضربه‌ها را احساس خواهید کرد که نشان‌دهنده‌ی زمان پیچیدن است.

برای پیچ چپ، مجموعه‌ای از دو ضربه دریافت می‌کنید که سه بار پخش می‌شود: تپ-تپ — تپ-تپ — تپ-تپ

برای پیچ راست، ضربه‌ای ممتد از ۱۲ ضربه دریافت خواهید کرد: تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ-تپ

همچنین زمانی که در آخرین مرحله‌ی مسیر خود هستید و به مقصد می‌رسید، لرزش طولانی‌ای احساس خواهید کرد.

۲۳. توقف مسیر‌یابی با Force Touch

می‌خواهید ساعت شما مسیر‌یابی را متوقف کند؟ در هر نقطه‌ای از برنامه‌ی Maps از حرکت Force Touch استفاده کنید تا دریافت مسیر‌یابی متوقف شود.

۲۴. مرور عکس‌های آیفون از طریق ساعت

برنامه‌ی Camera در اپل واچ به شما امکان می‌دهد از آن به عنوان نمایشگر و دکمه‌ی شاتر از راه دور برای عکس گرفتن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای بررسی سریع عکس‌های اخیر خود استفاده کنید تا مطمئن شوید کیفیت خوبی دارند. این برای بررسی اینکه قبل از فرستادن همه و برداشتن آیفون، عکس گروهی ایده‌آل را گرفته‌اید، ایده‌آل است.

۲۵. تنظیم شهر پیش‌فرض برای آب‌و‌هوا

می‌توانید از برنامه‌ی Weather در اپل واچ خود برای بررسی تعدادی از شهرها، از جمله موقعیت مکانی فعلی خود استفاده کنید. اگر نیاز به تغییر مکان پیش‌فرض دارید، به برنامه‌ی Apple Watch در آیفون خود بروید، سپس روی «My Watch» > «Weather» > «Default City» ضربه بزنید.

۲۶. تکمیل حلقه‌های ورزشی

برنامه‌ی Exercise و سیستم حلقه‌های ورزشی، انگیزه‌ی فوق‌العاده‌ای در طول روز هستند. برای اینکه متوجه شوید وضعیت‌تان چطور است و روی چه چیزی باید کار کنید، فراموش نکنید که در طول روز هر از گاهی روی برنامه‌ی Exercise ضربه بزنید تا ببینید در ادامه روی چه چیزی تمرکز کنید.

۲۷. نوار قلب شما چطور است؟

از زمان اپل واچ نسل ۴ به بعد، حالا می‌توانید نوار قلب خود را از طریق دستگاه پوشیدنی‌تان بررسی کنید. برای انجام این کار، روی برنامه‌ی ECG روی ساعت خود ضربه بزنید، سپس انگشت خود را روی Digital Crown نگه دارید تا ضربان قلب‌تان را ببینید.

۲۸. تمرکز حواس

برنامه‌ی Mindfulness راه فوق‌العاده‌ای برای ایجاد لحظه‌ای آرامش و تشویق شما به یک ‌استراحت کوتاه است. یک تمرین کوتاه انتخاب کنید تا لحظه‌ای برای استراحت و تمدد اعصاب داشته باشید.

۲۹. ارسال واچ‌فیس مورد علاقه‌تان

از نسخه‌ی watchOS 7 به بعد، امکان به اشتراک گذاشتن واچ‌فیس‌ها با دوستان وجود دارد. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، Force Touch را روی صفحه‌ی نمایش ساعت اعمال کنید، سپس واچ‌فیسی را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید انتخاب کنید. روی آیکون پیام جدید ضربه بزنید تا واچ‌فیس خود را ارسال کنید و خلاقیت‌تان را به نمایش بگذارید.

ارسال واچ‌فیس مورد علاقه‌تان

۳۰. عوض کردن بند ساعت

اپل تعویض و نصب بندهای جدید روی اپل واچ را بسیار ساده کرده است. برای انجام این کار، یکی از دو دکمه‌ی آزاد شدن بند را در پشت ساعت نگه دارید. از آنجا، برای جدا کردن بند آن را به سمت طرف دیگر بکشید، سپس بندهای جدید را به راحتی به داخل بلغزانید. این روش برای تمام انواع اپل واچ کاربرد دارد، بنابراین به زودی می‌توانید طی چند ثانیه نحوه‌ی انجام آن را یاد بگیرید.

۳۱. مشکلات همگام‌سازی (Pairing)

اگر به دنبال قطع همگام‌سازی (unpair) اپل واچ خود هستید، به سادگی باید برنامه‌ی Apple Watch را روی آیفون خود باز کنید، به «My Watch» بروید، روی «Info» ضربه بزنید و روی unpair کلیک کنید. اگر با مشکلی روبرو شدید که نمی‌توانید آن را حل کنید، این راه عالی برای حل آن است.

پس از قطع همگام‌سازی اپل واچ، باید دوباره همگام‌سازی آن را انجام دهید. برای انجام این کار، اپل واچ را روی مچ دست خود قرار دهید، آن را نزدیک آیفون خود نگه دارید و اجازه دهید آیفون آن را شناسایی کند. از اینجا، باید بتوانید به Apple ID خود متصل شوید، یک رمز عبور ایجاد کنید و آن را شخصی‌سازی کنید.

آیا از ترفند های اپل واچ استفاده کردید؟

جدیدترین مطالب

در آلفالیکز ثبت نام کنید

برای دسترسی به تمام امکانات و بخش های سایت “عضو آلفا لیکز” بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید