6 تا از نکات کلیدی دوربین آیفون که هر کاربری باید بداند

6 تا از نکات کلیدی دوربین آیفون که هر کاربری باید بداند

آخرین مدل‌های آیفون اپل شامل چندین قابلیت برجسته در زمینه دوربین هستند، مانند حالت پرتره و استایل‌های عکاسی. اما اگر فقط می‌خواهید از حالت عکاسی معمولی استفاده کنید، باز هم ابزارها و تنظیمات متعددی وجود دارند که می‌توانند به ترکیب‌بندی بهتر عکس‌های شما کمک کنند و به شما در ثبت عکس‌های عالی با تکنیک‌های سنتی‌تر یاری رسانند.

چه مالک یک آیفون جدید باشید و چه کاربر باتجربه‌ای که می‌خواهید مهارت‌های عکاسی خود را ارتقا دهید، در اینجا به 6 ابزار و تنظیمات دوربین آیفون اشاره می‌کنیم که ارزش بررسی و آزمایش دارند:

1.از قانون یک‌سوم استفاده کنید

مدتی است که برنامه دوربین آیفون شامل چندین تنظیمات اختیاری است که می‌تواند به شما در قاب‌بندی عکس‌هایتان کمک کند. مهم‌ترین این تنظیمات، ابزار Grid است که هنگام استفاده از قانون یک‌سوم کاربرد دارد. این ابزار، فریم عکس شما را به یک شبکه با دو خط افقی و دو خط عمودی تقسیم می‌کند و بدین ترتیب، آن را به نه قسمت مساوی تقسیم می‌کند.

قانون یک‌سوم به هدایت چشم بیننده به مهم‌ترین قسمت‌های عکس شما کمک می‌کند و ترکیب‌بندی زیباتری ایجاد می‌کند. در ادامه نحوه فعال کردن شبکه روی منظره‌یاب (viewfinder) شرح داده شده است:

  1. برنامه دوربین آیفون را باز کنید.
  2. روی نماد تنظیمات (چرخ‌دنده) ضربه بزنید.
  3. بخش “Camera” را پیدا کنید.
  4. در بخش “Composition” کلید کنارِ Grid را روشن کنید.

هنگام استفاده از شبکه برای اعمال قانون یک‌سوم، پنج نکته را باید به خاطر بسپارید:

عناصر کلیدی را شناسایی کنید: ابتدا سوژه‌های اصلی یا عناصری را که می‌خواهید در صحنه‌ی موردنظر عکاسی کنید، شناسایی کنید. این عناصر می‌توانند یک فرد، ساختمان، درخت یا هر نقطه‌ی کانونی دیگری باشند.

قرارگیری سوژه‌ها: این عناصر کلیدی را در امتداد خطوط یا در نقاطی که خطوط با هم برخورد می‌کنند، قرار دهید. برای مثال، اگر از فردی عکس می‌گیرید، ممکن است او را در امتداد یکی از خطوط عمودی قرار دهید، به جای اینکه او را در مرکز قاب قرار دهید.

عناصر افقی: برای عناصر افقی مانند خط افق در منظره، آن‌ها را با یکی از خطوط افقی تراز کنید. برای آسمانی دراماتیک‌تر، خط افق را روی خط پایین قرار دهید. برای تأکید بیشتر بر خشکی یا دریا، آن را روی خط بالایی قرار دهید.

ایجاد تعادل در تصویر: از قانون یک‌سوم برای ایجاد تعادل در عکس خود استفاده کنید. اگر سوژه‌ای را در سمت چپ قرار می‌دهید، در نظر بگیرید که در سمت راست، عنصر کم‌اهمیت‌تری قرار دهید تا حس تعادل ایجاد شود.

آزادی عمل: فراتر از یک قانون

قانون یک‌سوم یک راهنماست، نه یک قانون سفت و سخت. پس راحت باشید و با آن تمرین کنید و ببینید که جابه‌جایی عناصر در قاب چگونه تاثیر عکس را تغییر می‌دهد.

از قانون یک‌سوم استفاده کنید

2.استفاده از تراز دوربین آیفون

اگر از بالا از چیزی عکس می‌گیرید، مثل یک بشقاب غذا یا تزیینی روی زمین، استفاده از تراز دوربین (camera level) می‌تواند به شما در گرفتن عکسی متعادل بدون نیاز به استفاده از سه‌پایه یا پایه نگهدارنده کمک کند. همچنین برای عکاسی از چیزی که مستقیما بالای شماست، مانند شیئی روی سقف یا در آسمان، کاربردی است.

ابزار تراز دوربین قبلا بخشی از پوشش شبکه (Grid) بود، اما اپل در iOS 17 این قابلیت را از دوربین آیفون جدا کرد و حالا کلید اختصاصی خودش را دارد:

  1. برنامه دوربین را باز کنید و با استفاده از منوی کشویی بالای دکمه شاتر، حالت عکاسی را روی «عکاسی» (Photo)، «پرتره» (Portrait)، «مربع» (Square) یا «تایم‌لپس» (Time Lapse) تنظیم کنید.
  2. با تنظیم زاویه دوربین گوشی خود، نشانه شناور (crosshair) را با نشانه ثابت در مرکز صفحه هم‌راستا کنید. هنگامی که هم‌راستایی کامل باشد، هر دو نشانه به رنگ زرد درمی‌آیند.
  3. برای ثبت عکس، دکمه شاتر را بزنید.

هم‌راستا شدن نشانه‌ها با رنگ زرد (سمت راست) نشان می‌دهد که لنز با زمین موازی است.

استفاده از تراز دوربین آیفون

3.عکس های افقی خود را صاف کنید

با تبدیل کردن ابزار تراز به یک گزینه مجزا در iOS 17، اپل یک تراز افقی اضافی را نیز برای عکس‌های مستقیم‌تر و سنتی‌تر در دوربین آیفون نظر گرفته است.

روشن کردن گزینه تراز در دوربین آیفون باعث می‌شود که زمانی که آیفون شما حس می‌کند در حال گرفتن عکسی مستقیم هستید و کمی گوشی را از حالت افقی خارج می‌کنید، یک خط افقی شکسته روی صفحه ظاهر شود. این خط تا زمانی که به درستی گوشی را تراز کنید سفید باقی می‌ماند و پس از رسیدن به تراز برای نشان دادن موفقیت به رنگ زرد درمی‌آید.

برنامه دوربین را باز کنید و سعی کنید از سوژه‌ای با زاویه مستقیم عکس بگیرید، باید خطوط افقی شکسته را در مرکز منظره‌یاب ببینید. برای اتصال خطوط و ایجاد یک خط زرد رنگ، زاویه خود را صاف کنید.

حالت نمایش تراز فقط برای مدت کوتاهی و تنها در محدوده باریکی از زوایای نزدیک به افق (در حالت عمودی یا افقی) ظاهر می‌شود، بنابراین زمانی که عمداً می‌خواهید از زاویه‌ای عکس بگیرید مزاحم نخواهد شد.

عکس های افقی خود را صاف کنید

4. عکس در حالت Burst بگیرید

حالت Burst Mod به حالتی گفته می‌شود که دوربین آیفون شما مجموعه‌ای از عکس‌ها را با سرعت زیاد و به صورت پشت سر هم، با سرعت ۱۰ فریم در ثانیه ثبت می‌کند. این یک راه عالی برای عکاسی از صحنه‌های اکشن یا رویدادهای غیرمنتظره است، زیرا همیشه احتمال بیشتری وجود دارد که به تصویری که به دنبال آن بوده‌اید برسید.

برای عکاسی در حالت Burst، به تنظیمات » دوربین بروید و گزینه (Use Volume Up for Burst) را روشن کنید، سپس در برنامه دوربین، دکمه افزایش صدا را به مدت طولانی فشار دهید. آیفون شما مجموعه‌ای از عکس‌ها را به سرعت پشت سر هم می‌گیرد. به این نکته توجه کنید که تا زمانی که دکمه صدا را نگه دارید، شمارنده داخل دکمه شاتر روی صفحه افزایش می‌یابد. برای پایان دادن به عکس‌های Burst، انگشت خود را از روی دکمه صدا بردارید.

هنگامی که مجموعه‌ای از عکس‌ در حالت Burst می‌گیرید، آنها به طور خودکار در برنامه Photos و زیر آلبوم با نام (Bursts) ظاهر می‌شوند. همچنین آن‌ها را در کتابخانه اصلی عکس خود (Photo Library) نیز پیدا خواهید کرد.

عکس در حالت Burst بگیرید

۵. سلفی‌هایتان را آینه‌ ای کنید

وقتی با استفاده از برنامه دوربین آیفون سلفی می‌گیرید، آیفون به طور خودکار تصویر را برمی‌گرداند (یا آینه می‌کند) به طوری که نسخه معکوس از تصویری است که قبل از گرفتن عکس در نمای پیش‌فرضه می‌بینید. از آنجایی که این کار باعث ایجاد تفاوت زیادی در ظاهر سلفی‌ها می‌شود، ممکن است عجیب به نظر برسد. همچنین می‌تواند آزاردهنده باشد، زیرا اکثر برنامه های شبکه اجتماعی شخص ثالث به طور خودکار سلفی‌های آینه شده می‌گیرند، به این معنی که شما احتمالاً بیشتر به عملکرد آینه‌سازی عادت کرده‌اید تا سلفی‌های برگردانده شده‌ای که آیفون می‌گیرد.

خوشبختانه، می‌توانید این رفتار پیش‌فرض برنامه دوربین آیفون را تغییر دهید، به این معنی که می‌توانید سلفی آینه‌شده‌ای را که احتمالاً به دیدن آن عادت کرده‌اید، بگیرید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

برنامه تنظیمات (Settings) را اجرا کنید، سپس به پایین اسکرول کرده و «دوربین» (Camera) را انتخاب کنید.

کلید کنار «آینه کردن دوربین جلو» (Mirror Front Camera) را به حالت روشن (سبز) تغییر دهید.

با این کار از این به بعد، هر زمان که از برنامه دوربین برای گرفتن سلفی استفاده کنید، همان تصویری را که در حالت پیش‌فرض برنامه دیده‌اید، ثبت می‌کنید.

سلفی‌هایتان را آینه‌ ای کنید

۶. فراتر از قاب را ببینید

در آیفون ۱۱ و مدل‌های بالاتر، یک تنظیم اختیاری دوربین وجود دارد که به شما امکان می‌دهد چیزهایی را که خارج از محدوده قاب عکس شما هستند ببینید، بنابراین می‌توانید بدون نیاز به برش، تراز عکس‌ها (و ویدیوها) را اصلاح کنید.

با فعال بودن تنظیم «نمایش خارج از قاب» (View Outside the Frame) هنگام عکاسی با لنز واید یا تله‌فوتو، دوربین به طور همزمان با استفاده از عریض‌ترین سنسور بعدی عکس می‌گیرد. بنابراین لنز واید زمانی که با لنز تله‌فوتو عکس می‌گیرید فعال است و اولتراواید زمانی که با لنز واید عکس می‌گیرید فعال است.

برنامه تنظیمات را باز کنید.

بخش «دوربین» (Camera) را پیدا کنید.

در بخش «ترکیب» (Composition)، کلید کنار «نمایش خارج از قاب» (View Outside the Frame) را روشن کنید.

ممکن است برای جابه‌جایی بین لنزها ممکن است لازم باشد کمی با سطوح زوم بازی کنید، اما زمانی که رابط کاربری دوربین برای نمایش دادن محیط اطراف خارج از منظره‌یاب نیمه‌شفاف می‌شود، متوجه فعال بودن این قابلیت خواهید شد!

فراتر از قاب را ببینید

از ترفند های کلیدی دوربین آیفون استفاده کردید؟

جدیدترین مطالب

در آلفالیکز ثبت نام کنید

برای دسترسی به تمام امکانات و بخش های سایت “عضو آلفا لیکز” بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید