اپل در حال مذاکره با گوگل برای آوردن قابلیت‌های هوش مصنوعی Gemini  به آیفون است

اپل در حال مذاکره با گوگل برای آوردن قابلیت‌های هوش مصنوعی Gemini به آیفون است

طبق گزارشی که به نقل از افراد مطلع از موضوع منتشر شده است، گورمن ادعا می‌کند که این دو شرکت در حال “مذاکرات فعال” هستند تا اجازه دهند اپل مدل‌های زبانی بزرگ گوگل Gemini را برای استفاده در برخی از ویژگی‌های جدید iOS 18 مجوز دهد.

منابع این گزارش می‌گویند: “دو طرف هنوز در مورد شرایط یا نام تجاری یک توافق هوش مصنوعی به نتیجه نرسیده‌اند و نحوه اجرای آن نهایی نشده است.”

با انتشار iOS 18 در اواخر امسال، شایعاتی مبنی بر اضافه شدن قابلیت های هوش مصنوعی جدید به سیستم عامل آیفون اپل وجود دارد. با این حال، به گفته گورمن، اپل بر روی ویژگی‌هایی تمرکز می‌کند که روی دستگاه کار می‌کنند و به اتصال به اینترنت نیاز ندارند.

برای ارائه قابلیت‌های هوش مصنوعی تولیدی مبتنی بر ابر اضافی، مانند توانایی ایجاد تصاویر و نوشتن مقالات بر اساس اعلان‌های ساده، اپل به دنبال شرکتی است که از نظر زیرساخت‌های سخت‌افزاری و محاسباتی در مقیاس بزرگ لازم را داشته باشد.

طبق گزارش‌های قبلی گورمن، اپل در حال آزمایش داخلی یک رقیب تحت نام “Apple GPT” است که می‌تواند با ChatGPT شرکت OpenAI رقابت کند. این شرکت همچنین در حال طراحی چارچوبی به نام “Ajax” برای مدل‌های زبانی بزرگ است و گفته می‌شود روزانه میلیون ها دلار برای تحقیقات هوش مصنوعی مکالمه‌ای هزینه می‌کند، زیرا آموزش مدل‌های زبانی به سخت‌افزار زیادی نیاز دارد.

با این حال، طبق آخرین گزارش ها، این فناوری هنوز به اندازه ابزارهای گوگل و سایر رقبا پیشرفته نیست و به همین دلیل، به نظر می‌رسد که یک مشارکت گزینه بهتری برای این کمپانی به شمار رود.

استفاده از دیگر ارائه دهنده های هوش مصنوعی

اگر این مذاکرات و استفاده از Gemini به نتیجه نرسد، اپل می‌تواند به دنبال یک ارائه دهنده هوش مصنوعی دیگر مانند OpenAI یا به چندین شریک دیگر باشد. اما اگر این مذاکرات به توافق منجر شود، می‌تواند هرگونه خسارتی را که ناشی از فشارهای نظارتی بر روی همکاری جستجوی فعلی این دو شرکت است، جبران کند.

گوگل چندین سال است که به اپل میلیاردها دلار پرداخت کرده است تا موتور جستجوی خود را به عنوان گزینه پیش فرض در مرورگر سافاری در دستگاه های اپل حفظ کند. با این حال، این معامله موجود با نظارت وزارت دادگستری ایالات متحده و کمیسیون اروپا مواجه است. زیرا نگرانی هایی وجود دارد که به گوگل در حفظ انحصار جستجو کمک می کند.

هم وب سایت The Information و هم تحلیلگر Jeff Pu ادعا می کنند که اپل در حدود اواخر سال 2024، زمانی که iOS 18 منتشر خواهد شد، نوعی ویژگی هوش مصنوعی مولد را در iPhone و iPad ارائه خواهد داد. با این حال، تحلیلگر اپل مینگ چی کو در ماه آگوست گفت که “هیچ نشانه ای” از ورود فناوری هوش مصنوعی مولد در سال 2024 وجود ندارد و ادعا کرد که کار اپل بر روی هوش مصنوعی مولد “به طور قابل توجهی از رقبا عقب است”.

نظر شما درباره استفاده از هوش مصنوعی Gemini در ایفون چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید