همکاری اپل با OpenAI احتمالا موقتی است، این حرف یکی از بنیانگذاران سیری

همکاری اپل با OpenAI احتمالا موقتی است، این حرف یکی از بنیانگذاران سیری

طبق گفته‌های داگ Kittlaus، یکی از بنیانگذاران سابق سیری، همکاری اپل با OpenAI که برای آوردن قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد متن به سیری استفاده می‌شود، احتمالا یک راه‌حل موقتی است تا زمانی که اپل بتواند دستیار صوتی اختصاصی خودش را توسعه دهد.

جزئیات قرارداد اپل و OpenAI

خبرگزاری بلومبرگ اوایل این ماه از توافق اپل با OpenAI برای آوردن بخشی از تکنولوژی آن‌ها به آیفون در سال جاری خبر داد. بر اساس این گزارش، اپل با این قرارداد قادر خواهد بود یک «چت‌بات محبوب» که با تکنولوژی ChatGPT کار می‌کند را به عنوان بخشی از قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در iOS 18 ارائه دهد.

به نظر می‌رسد سازنده آیفون این قرارداد را برای هوشمندتر کردن سریع سیری به عنوان بخشی از راه‌اندازی مجدد آن در iOS 18 امضا کرده است.

اپل هنوز این همکاری را به طور رسمی تایید نکرده است و انتظار می‌رود اعلامیه آن کم‌اهمیت باشد. همچنین بعید به نظر می‌رسد سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI در سخنرانی کلیدی هفته آینده حضور داشته باشد.

اما اپل دستیار صوتی اختصاصی خودش را هم دارد

اپل مدتی است که روی دستیار صوتی هوش مصنوعی مولد خودش به نام Apple GPT کار می‌کند. گزارش شده است که اپل حدود یک سال یا بیشتر است که از آن به صورت داخلی استفاده می‌کند.

بعدا یک مقاله تحقیقاتی از اپل نشان داد که هدف این شرکت این است که دستیار صوتی آن‌ها بتواند روی دستگاه اجرا شود تا حداکثر حریم خصوصی را در حین انجام پردازش محلی، مانند خلاصه کردن متن ذخیره‌شده روی آیفون، تضمین کند. در مقابل، با ChatGPT، همه پردازش‌ها روی سرورهای OpenAI انجام می‌شود.

بنیانگذار سیری فکر می‌کند OpenAI یک راه‌حل موقتی است

بخش جدیدی از گزارش بلومبرگ که بیشتر خلاصه‌ای از گزارش‌های قبلی آن است، شامل نقل قولی از Kittlaus می‌شود.

«اپل در حال تزریق هوش مصنوعی به دستیار دیجیتال سیری است. اما دستیار صوتی اختصاصی این شرکت هنوز به اندازه کافی قدرتمند نیست.»

به گفته‌ی Kittlaus، این همکاری با OpenAI احتمالا یک «رابطه کوتاه‌مدت تا میان‌مدت» برای اپل است. «اما مطمئن باشید که آن‌ها سخت روی توسعه قابلیت‌های خودشان در این زمینه کار خواهند کرد.»

تحلیل وبسایت 9to5Mac

این گزارش منطقی به نظر می‌رسد. اپل دوست دارد مالک کل زنجیره باشد!سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات و این یکپارچگی عمیق کلید اکوسیستم آن است. در نهایت، سازنده آیفون احتمالا می‌خواهد از فناوری هوش مصنوعی تولیدکننده متن خودش هم استفاده کند.

اما رسیدن به قابلیت‌های ChatGPT برای اپل زمان‌بر خواهد بود و آن‌ها واقعاً نمی‌توانند بیشتر صبر کنند. یک قرارداد موقت این مشکل را حل می‌کند و در عین حال یک مزیت کلیدی دیگر را نیز ارائه می‌دهد: محافظت در برابر نقص‌های فناوری هوش مصنوعی مولد فعلی.

همین هفته گذشته اشاره کردیم که ChatGPT و رقبای آن همچنان مستعد توهمات هوش مصنوعی هستند. جایی که یک سیستم با اطمینان پاسخ‌های کاملاً اشتباه یا عجیب و غریب می‌دهد.

فقط در چند روز گذشته، توصیه‌های غذایی ابزارهای هوش مصنوعی شامل اضافه کردن چسب به پیتزا، خوردن سنگ و درست کردن اسپاگتی با بنزین بوده است.

گزارش شده که اپل ویژگی‌های هوش مصنوعی خود را به عنوان نسخه اولیه برچسب‌گذاری می‌کند و اخطاریه‌ای شبیه به «این پاسخ توسط ChatGPT تولید شده است» اعمال می‌کند. به این ترتیب، این شرکت می‌تواند خود را از نتایج خجالت‌آور اجتناب‌ناپذیر ایمن کند.

نظر شما درباره همکاری اپل و اوپن ای آی چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید