اپل به انتقاد از فرآیند “جفت شدن قطعات” آیفون پاسخ داد

اپل به انتقاد از فرآیند "جفت شدن قطعات" آیفون پاسخ داد

اپل امروز اعلام کرد که مشتریان و تعمیرگاه‌های مستقل مجاز خواهند بود برخی از آیفون‌ها را با قطعات دست دوم اورجینال اپل از اواخر امسال تعمیر کنند. در کنار این اعلامیه، جان ترنوس، رئیس بخش مهندسی سخت افزار اپل، با TechCrunch در مورد فرآیند جنجالی “جفت شدن قطعات” آیفون صحبت کرد.

وب سایت تعمیرات iFixit سال گذشته از فرآیند جفت شدن قطعات اپل انتقاد کرد و ایالت اورگان اخیراً قانونی را تصویب کرد که اپل را از استفاده از فرآیند “جفت شدن قطعات” در این ایالت برای دستگاه‌های تولید شده پس از ژانویه ۲۰۲۵ منع می‌کند

ترنوس استدلال کرد که آیفون‌ها همچنان با اکثر قطعات شخص ثالث کار می‌کنند:

 «اصطلاح “جفت شدن قطعات” در جاهای دیگر هم استفاده می‌شود و بار منفی پیدا کرده است. فکر می‌کنم این باعث شده‌است مردم تصور کنند ما به نوعی مانع کارکرد قطعات غیر اصلی می‌شویم، در حالی که اینطور نیست. از دیدگاه ما، به دلایل مختلفی باید بدانیم چه قطعه‌ای داخل دستگاه قرار دارد. اول، برای تایید اعتبار یک قطعه بیومتریک واقعی اپل و اینکه جعل نشده باشد به این کار نیاز داریم. دومین دلیل، کالیبراسیون است.»

به گفته ترنوس، یک استثناء قطعات جانبی مرتبط با Face ID و Touch ID است که به دلایل امنیتی در آیفون‌ها کار نمی‌کنند:

«به اهمیت امنیتی Touch ID و Face ID فکر کنید، به خاطر حجم بالای اطلاعاتی که روی گوشی‌هایمان داریم. کل زندگی ما روی گوشی‌هایمان است. ما هیچ راهی برای تأیید عملکرد قطعات بیومتریک شخص ثالث نداریم. این روشن است که ما استفاده از ماژول‌های شخص ثالث را برای عملکردهای امنیتی کلیدی مجاز نمی‌دانیم. اما در سایر موارد اینطور نیست.»

اگر قطعه‌ای از آیفون اصل نباشد، اپل به مشتریان هشدار می‌دهد. در صورت تعمیر آیفون، بخشی به نام «Parts and Service» در برنامه تنظیمات زیر بخش «General» -> «About » ظاهر می‌شود که نشان می‌دهد آیا قطعات غیر اصل اپل نصب شده‌اند یا خیر.

ترنوس گفت شفافیت در مورد تعمیرات اهمیت دارد:

 «صدها میلیون آیفون در حال استفاده هستند که دستگاه‌های دست دوم یا دست سوم به حساب می‌آیند. این راه حلی مناسب برای افرادی میباشد که می‌خواهند با پرداخت قیمت پایین‌ت وارد دنیای آیفون شوند. ما فکر می‌کنیم شفافیت برای آن‌ها مهم است: آیا روی این دستگاه تعمیراتی انجام شده است؟ از چه قطعه‌ای استفاده شده است؟ و…

اپل می‌گوید بخش «Parts and Service» را برای نمایش اینکه آیا قطعه‌ی دست دوم، قطعه‌ی اصل اپل است، در اواخر امسال گسترش خواهد داد.

بنظر شما درباره جفت فرآیند شدن قطعات اپل چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید