اسپاتیفای و اپل باز هم بر سر قوانین و کارمزدهای اپ استور درگیر شدند

اسپاتیفای و اپل باز هم بر سر قوانین و کارمزدهای اپ استور درگیر شدند

اسپاتیفای نتوانسته است تائیدیه برای به‌روزرسانی اپلیکیشن خود برای اتحادیه اروپا را که شامل اطلاعات قیمت اشتراک و لینک به وب‌سایت این شرکت بود را از اپل بگیرد. دلیل این موضوع هم مشخص شده، چرا که اسپاتیفای با شرایط «مجوز خدمات استریم موسیقی» اپل موافقت نکرده است.

حکم اخیر کمیسیون اروپا که اپل را تقریبا ۲ میلیارد دلار جریمه کرد، این شرکت را ملزم ساخت که «محدودیت‌های هدایت کاربر» از اپلیکیشن‌های موسیقی در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) را حذف کند. در نتیجه، اپل قوانین اپ‌استور خود را با یک «مجوز خدمات استریم موسیقی» به‌روز کرد که به اپلیکیشن‌های موسیقی در EEA اجازه می‌دهد تا کاربران را از راه‌های دیگر برای خرید محتوای موسیقی دیجیتال یا سرویس‌های آن مطلع کنند و لینک‌های وب‌سایت را برای خرید اشتراک موسیقی دیجیتال اضافه نمایند.

این شاید برای اپلیکیشن‌هایی مثل اسپاتیفای یک برد به نظر برسد، اما اپل از توسعه‌دهندگانی که از این مجوز استفاده می‌کنند می‌خواهد روی تمام خریدهای وب‌سایتی که توسط اپل ارجاع داده شده، ۲۷ درصد کارمزد (که برای اشتراک‌های قدیمی‌تر از یک سال و کسب‌وکارهای کوچک کاهش می‌یابد) بپردازند. بنابراین، اگر Spotify لینکی در اپلیکیشن خود قرار دهد و کاربری روی آن کلیک کرده و اشتراک بخرد، این برنامه باید ۲۷ درصد کمیسیون (سه درصد کمتر از کارمزد خرید داخل اپ‌استور) به اپل بپردازد.

اسپاتیفای در حال حاضر هیچ پولی به اپل پرداخت نمی‌کند و نمی‌خواهد هم بپردازد. بلافاصله پس از حکم کمیسیون اروپا، Spotify در پنجم مارس یک به‌روزرسانی برای اپلیکیشن خود در اتحادیه اروپا ارسال کرد که شامل اطلاعات قیمت اشتراک و لینک به وب‌سایت‌هایش برای خرید مشتریان بود. این قبل از آن بود که اپل طرح مجوز خود را اعلام کند.

اپل به‌روزرسانی اپلیکیشن Spotify را نادیده گرفت و این برنامه در چهاردهم مارس شکایت کرد که اپل «تحویل نگرفته یا پاسخی به» ارسال ‌اپ‌استور‌ آن‌ها نداده است. این برنامه در آن زمان از کمیسیون اروپا درخواست کرد تا اپل را مجبور به تأیید به‌روزرسانی اپلیکیشن‌شان کند.

اپل همچنان به درخواست این برنامه بی‌توجهی کرده است تا امروز که اسپاتیفای نسخه جدیدی از اپلیکیشن خود را ارسال کرد. این برنامه در حساب کاربری خود در X (قبلا توییتر) اعلام کرد که این به‌روزرسانی هیچ لینکی ندارد و فقط شامل «حداقل مطلق» در مورد قیمت و ذکر این نکته است که اشتراک‌ها را می‌توان از اسپاتیفای خریداری کرد، که به ادعای آن‌ها طبق حکم کمیسیون اروپا قابل قبول است.

این برنامه درخواست نکرده بود تا از «مجوز خدمات استریم موسیقی» اپل استفاده کند و با شرایط جدید اپل برای این مجوز موافقت نکرده بود. تیم بررسی اپ‌استور، برای تیم Spotify نامه‌ای فرستاد (از طریق اپل‌اینسایدر) که می‌گفت حتی با وجود نداشتن لینک، این مجوز الزامی است چون در به‌روزرسانی این اَپ، یک فراخوان به عمل برای خرید اشتراک آن از طریق وب‌سایتشان وجود دارد.

در متن این پیام آمده است : «همانطور که شاید مطلع باشید، اپل یک «مجوز خدمات استریم موسیقی» (EEA) جدید برای اپلیکیشن‌های استریم موسیقی iOS و iPadOS که در فروشگاه‌های منطقه اقتصادی اروپا (EEA) عرضه می‌شوند، ایجاد کرده است. این مجوز به اپلیکیشن‌های استریم موسیقی اجازه می‌دهد تا از دکمه‌ها، لینک‌های خارجی، یا سایر روش ها برای هدایت کاربران به روش خرید در وب‌سایت متعلق به توسعه‌دهنده استفاده کنند. شما باید قبل از افزودن هر یک از این قابلیت‌ها به اپلیکیشن خود، شرایط آن را بپذیرید. لطفاً برای اطلاعات بیشتر در مورد این مجوز اینجا را کلیک کنید.»

«ما متوجه شدیم که به‌روزرسانی فعلی شما شامل یک فراخوان برای خرید اشتراک اسپاتیفای در وب‌سایت شماست. بنابراین، شما باید شرایط «مجوز خدمات استریم موسیقی» (EEA) را بپذیرید و این مجوز را در اپلیکیشن خود برای ارسال به اپ‌استور لحاظ کنید. برای شفاف‌سازی، این مجوز حتی در صورتی که اپلیکیشن شما شامل لینک خارجی نباشد (و همچنین الزام‌آور به ارائه‌ی لینک خارجی نیست) مورد نیاز است. با این حال، پس از پذیرفتن شرایط «مجوز خدمات استریم موسیقی» (EEA) و ارسال مجدد آن برای بررسی، نسخه‌ی ۸.۹.۳۳ را تأیید خواهیم کرد.»

«اگر در مورد این اطلاعات سوالی دارید، لطفاً برای اطلاع ما به این پیام پاسخ دهید.»

اپل تاییدیه به‌روزرسانی جدید اسپوتیفای را منوط به پذیرش شرایط کرده است

اپل می‌گوید اگر Spotify با شرایط «مجوز خدمات استریم موسیقی» موافقت کند، آخرین به‌روزرسانی اپلیکیشن آنرا تأیید خواهد کرد. بدون بنر شامل لینک به وب‌سایت، احتمالا این برنامه مجبور به پرداخت کمیسیون به اپل نخواهد بود، چون راهی برای اپل برای ردیابی کلیک‌ها از اپلیکیشن به اسپاتیفای وجود نخواهد داشت. اما ممکن است بخش دیگری از این مجوز وجود داشته باشد که Spotify با اکراه با آن موافقت نمی‌کند.

اپل قصد ندارد بدون دریافت کارمزد ۲۷ درصدی اجباری، به این سرویس پخش موسیقی اجازه دهد تا لینکی به وب‌سایت خود اضافه کند، اما به نظر می‌رسد بر اساس متن نامه اپل به این سرویس، افزودن اطلاعات قیمت اشتراک بدون لینک مجاز است.

اسپاتیفای تأیید کرده است که قصد ندارد با شرایط تجارت اپ‌استور اتحادیه اروپا موافقت کند، که این شرایط جدا از «مجوز خدمات استریم موسیقی» هستند و بخشی از تغییراتی هستند که اپل بر اساس الزامات «قانون بازارهای دیجیتال» اعمال کرده است.

از آنجایی که این سرویس استریم موسیقی نمی‌خواهد با شرایط تجارت اپ‌استور اتحادیه اروپا موافقت کند، در مورد قابلیت‌هایی که می‌تواند به اپلیکیشن خود در اتحادیه اروپا اضافه کند، محدودیت دارد. برای اینکه اسپاتیفای بتواند برنامه خود را به طور مستقیم از وب‌سایتش در اتحادیه اروپا ارائه دهد، باید با این شرایط موافقت کند و باید به ازای کاربرانی که برنامه را دانلود می‌کنند، مبلغ ۰.۵۰ یورو «هزینه فناوری هسته» بپردازد.

در حال حاضر، Spotify به کاربران اجازه ثبت‌نام برای اشتراک اسپوتیفای از داخل برنامه را نمی‌دهد، بنابراین مجبور به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. توزیع مبتنی بر وب و لینک دادن به وب‌سایت اسپاتیفای هر دو با هزینه‌هایی همراه هستند، و هدف این سرویس رسیدن به راه‌حلی است که در آن مجبور به پرداخت هیچ هزینه‌ای نباشد.

بیانیه کامل داستی جنکینز، مدیر ارشد روابط عمومی، درباره به‌روزرسانی اسپاتیفای:

با وجود تلاش‌های اپل برای مجازات توسعه‌دهندگان با هزینه‌های جدید، ما همچنان متعهد هستیم تا به مشتریان انتخاب واقعی در اپلیکیشن خود بدون افزایش هزینه ارائه دهیم. به همین دلیل است که ما یک به‌روزرسانی جدید به اپل ارسال کرده‌ایم. این به‌روزرسانی شامل قیمت‌های پایه و اطلاعات وب‌سایت و حداقل مطلوبی که بر اساس حکم کمیسیون اروپا در پرونده استریم موسیقی آن‌ها ذکر شده است.

اپل با دریافت هزینه از توسعه‌دهندگان برای برقراری ارتباط با مشتریان از طریق لینک‌های درون برنامه، همچنان به نقض قوانین اروپا ادامه می‌دهد. زمان آن فرا رسیده است که کمیسیون تصمیم خود را اجرایی کند تا مصرف‌کنندگان بتوانند مزایای واقعی و مثبتی را مشاهده کنند.

اگرچه برای اسپاتیفای مسیر روشنی برای تایید به‌روزرسانی اپلیکیشن‌شان وجود دارد، این شرکت ادعا می‌کند که اپل با دریافت کارمزد ۲۷ درصدی برای لینک‌ها، قوانین اروپا را زیر پا می‌گذارد و از کمیسیون اروپا می‌خواهد تا «تصمیم خود را اجرا کند».

نظر شما درباره درگیری اسپاتیفای و اپل چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید