ایلان ماسک ظاهرا هزاران تراشه هوش مصنوعی را از تسلا به سمت X منتقل کرده است

ایلان ماسک ظاهرا هزاران تراشه هوش مصنوعی را از تسلا به سمت X منتقل کرده است

توسعه هوش مصنوعی تسلا ممکن است بدون تراشه های ضروری انویدیا به تعویق بیفتد. در عوض، از این تراشه ها برای تقویت رقابت ماسک با OpenAI استفاده می شود.

بر اساس ایمیل‌هایی از سازنده تراشه که توسط CNBC به دست آمده، ایلان ماسک دستور داد تا هزاران تراشه هوش مصنوعی ساخت انویدیا که برای تسلا در نظر گرفته شده بود، به شرکت رسانه اجتماعی خود یعنی X یا همان توییتر سابق منتقل شوند. این حرکت پتانسیل این را دارد که خرید 500 میلیون دلاری پردازنده توسط تسلا را ماه ها به تعویق بیندازد.

طبق گفته ماسک، قرار است تسلا برای اینکه به «رهبر هوش مصنوعی و رباتیک» تبدیل شود، تراشه‌های هوش مصنوعی H100 انویدیا را خریداری کند. ماسک در اوایل سال جاری در یک تماس درآمدی تسلا اعلام کرد که این شرکت خرید H100 خود را از 35000 به 85000 تا پایان سال جاری افزایش خواهد داد. و بعداً، در پستی در X، ماسک گفت که تسلا 10 میلیارد دلار «برای آموزش ترکیبی و استنتاج هوش مصنوعی، که دومی عمدتاً در خودرو است» هزینه خواهد کرد.

اما ایمیل‌های کارمندان انویدیا که توسط CNBC به دست آمده نشان می‌دهد که ماسک خرید تراشه‌های هوش مصنوعی برای تسلا را اغراق‌آمیز جلوه می‌دهد. در عوض، بسیاری از آن پردازنده‌ها اکنون به سمت X و عمدتاً به زیرمجموعه هوش مصنوعی آن، xAI، هدایت می‌شوند.

طبق گزارش CNBC، یک یادداشت داخلی انویدیا از دسامبر حاوی این متن است: «ایلان اولویت را بر استقرار خوشه GPU H100 در X به جای تسلا با هدایت مجدد 12000 پردازنده گرافیکی اچ 100 ارسالی که در اصل برای تسلا در نظر گرفته شده بود، به X گذاشته است. در عوض، سفارشات اولیه X برای 12000 H100 که برای ژانویه و ژوئن برنامه ریزی شده بود به تسلا هدایت مجدد می شود.» کارکنان انویدیا در پیام‌های بعدی خاطرنشان کردند که اظهارات ماسک در طول تماس درآمدی و پست‌های بعدی در X «با رزروها در تضاد است».

ماسک پس از انتشار داستان CNBC در پستی در X گفت که تسلا به دلیل ناتمام بودن کارخانه این شرکت در آستین تگزاس، ظرفیت پذیرش پردازنده‌های گرافیکی انویدیا را ندارد. او همچنین تخمین زد که تسلا در سال 2024 بین 3 تا 4 میلیارد دلار برای خرید تراشه‌های هوش مصنوعی از انویدیا هزینه خواهد کرد.

این حرکت برای منحرف کردن تراشه‌های هوش مصنوعی از تسلا به X می‌تواند سرمایه‌گذاران تسلا را عصبانی کند، کسانی که روی وعده ماسک برای ارائه خودروهای کاملا خودران شرط می‌بندند. این شرکت قصد دارد اولین خودروی روبوتاکسی خود را در رویدادی در آگوست رونمایی کند. در همین حال، ویژگی‌های کمک‌راننده اتوپایلوت و خودران کامل تسلا که به‌عنوان زیربنایی برای کارهای خودران این شرکت عمل می‌کنند، به دلیل صدها تصادف که ده‌ها مورد منجر به کشنده شدن آنها شده است، مورد بررسی دقیق قرار گرفته‌اند.

رقابت با OpenAI

استارت‌آپ هوش مصنوعی ماسک، xAI، در حال رقابت با OpenAI، گوگل و سایرین برای تولید کاربردهای مفید برای هوش مصنوعی مولد و مدل‌های زبان بزرگ زیربنایی آنها است. این شرکت ماه گذشته دور سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری را با وعده محصولات پیشرفته و زیرساختی برای پشتیبانی از آنها اعلام کرد.

انویدیا با تقاضای پردازنده‌های گرافیکی خود که بسیاری از جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی سایر شرکت‌ها را برآورده می‌کند، به سومین شرکت باارزش جهان تبدیل شده است. جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، در ماه مه در یک تماس درآمدی به نقل از CNBC گفت: «با رایانش ابری و هوش مصنوعی مولد، مشتریان «هر پردازنده گرافیکی موجود را مصرف می‌کنند». این شرکت در سه ماهه گذشته رشد 200 درصدی درآمد را گزارش کرده است!

نظر شما درباره انتقال تراشه هوش مصنوعی از تسلا به سمت X توسط ایلان ماسک چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید