آیفون ۱۶: هر آنچه که تاکنون از این سری می دانیم!

آیفون ۱۶: هر آنچه که تاکنون از این سری می دانیم!

به طور خلاصه:

انتظار می رود مدل های آیفون ۱۶ در پاییز سال ۲۰۲۴ با تراشه های سریع تر، اندازه بزرگتر برای سری “پرو”، بهبود دوربین و احتمالاً یک دکمه جدید عرضه شوند.

شایعات درباره ویژگی ها:

  • اندازه بزرگتر ۶.۳ و ۶.۹ اینچ برای مدل های پرو
  • دکمه جدید “عکسبرداری”
  • دکمه اکشن برای همه مدل های آیفون ۱۶
  • تراشه سری A سریعتر
  • لنزهای دوربین به صورت عمودی برای مدل های استاندارد
  • وای-فای ۷

مجموعه آیفون ۱۶ در سال ۲۰۲۴

تنها شش ماه از عرضه مدل های آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو توسط اپل در سال ۲۰۲۳ می گذرد، اما همانطور که در مورد شایعات رایج است، مردم در حال حاضر منتظر سری آیفون ۱۶ در سال ۲۰۲۴ هستند.

آیفون ۱۶ تغییرات قابل توجهی را در خط تولید آیفون به ارمغان خواهد آورد. انتظار می رود اپل اندازه آیفون ۱۶ پرو را به ۶.۳ اینچ و اندازه آیفون ۱۶ پرو مکس را به ۶.۹ اینچ افزایش دهد که اولین ارتقاء اندازه در چندین سال اخیر است. تغییرات اندازه محدود به مدل های iPhone 16 Pro خواهد بود و مدل های آیفون ۱۶ اندازه مشابهی با مدل های آیفون ۱۵ خواهند داشت. در حالی که مدل های آیفون ۱۶ بزرگتر نمی شوند، اما به لطف دکمه های اضافی، برخی تغییرات جزئی در طراحی خواهند داشت، اما در کل، هر دو مدل استاندارد آیفون ۱۶ و مدل های پرو شبیه مدل های آیفون ۱۵ و ۱۵ پرو به نظر می رسند.

اپل در حال طراحی تراشه های جدید سری A برای خط تولید iPhone 16 است که بر اساس آخرین فناوری ۳ نانومتری N3E ساخته شده اند.  ما ممکن است شاهد بهبودهایی در بازده و عملکرد باشیم، اما هنوز جزئیاتی در مورد آنچه می توانیم انتظار داشته باشیم نشنیده ایم. ممکن است آیفون ۱۶ و ۱۶ پرو از تراشه های متفاوتی استفاده کنند و تراشه رده بالاتر فقط در مدل های پرو موجود باشد.

دکمه اکشن که در مدل های آیفون ۱۵ پرو وجود داشت، در سال ۲۰۲۴ به هر چهار مدل آیفون ۱۶ گسترش می یابد و همچنین گفته می شود که این سری دارای یک “دکمه عکسبرداری” جدید است که برای گرفتن عکس و فیلم استفاده می شود. دکمه عکسبرداری مانند دکمه شاتر روی یک دوربین دیجیتال کار می کند و با تشخیص چند سطح فشار برای فوکوس کردن و سپس ثبت تصویر عمل می کند.

برای مدل‌های آیفون ۱۶، اپل یک چیدمان لنز دوربین عمودی جدید را در نظر گرفته است که با راه‌اندازی لنز مورب قبلی متفاوت است. جهت گیری جدید احتمالاً به مدل های استاندارد آیفون ۱۶ اجازه می دهد تا ویدیوهای فضایی را برای هدست Vision Pro ضبط کنند. همچنین انتظار می رود اپل لنز زوم اپتیکال ۵ برابر Tetraprism را به آیفون ۱۶ پرو بیاورد، بنابراین ممکن است امسال فقط به آیفون ۱۶ پرو مکس محدود نشود.

طراحی آیفون ۱۶: نگاهی به شایعات تا به امروز

این گزارش تمام شایعاتی را که تاکنون در مورد سری آیفون ۱۶ شنیده‌ایم، گردآوری کرده است. هنوز چند ماه تا زمان عرضه باقی مانده است، بنابراین زمان زیادی برای اپل وجود دارد تا برنامه های خود را تغییر دهد.

طراحی ظاهری آیفون ۱۶

اپل چندین طرح را برای مدل‌های استاندارد آیفون ۱۶ آزمایش کرده است. اما در نهایت یک سیستم دوربین با چینش عمودی و برآمدگی دوربین به شکل قرص را انتخاب کرد. آیفون‌های قبلی از یک برآمدگی دوربین مربعی شکل برای جای دادن لنزهای مورب استفاده می‌کردند، اما اپل با چیدمان لنز جدید می‌تواند برآمدگی دوربین را باریک‌تر کند.

برآمدگی به شکل قرص، لنزهای واید و التراواید جداگانه را در خود جای می‌دهد. میکروفون در کنار لنزها قرار خواهد گرفت، در حالی که فلاش دوربین در پشت دستگاه و خارج از برآمدگی قرار خواهد گرفت.

اپل قصد دارد دکمه‌ی سایلنت (بی‌صدا) را در سمت چپ آیفون با دکمه‌ی اکشن جایگزین کند و مدل‌های آیفون ۱۶ همان دکمه‌ای را که با مدل‌های آیفون ۱۵ پرو معرفی شد، به کار گیرند. دکمه‌های صدا زیر دکمه‌ی اکشن قرار خواهند گرفت.

سمت راست دستگاه دارای یک دکمه‌ی عکاسی جدید خواهد بود که در جایی قرار خواهد گرفت که آنتن mmWave در مدل‌های قبلی آیفون در ایالات متحده قرار داشت. این دکمه در نقطه‌ای قرار گرفته که به راحتی قابل فشار دادن است، زمانی که آیفون به صورت افقی در دست گرفته شود. اپل قصد دارد آنتن mmWave را به پایین سمت چپ آیفون ۱۶ منتقل کند.

به جز چینش عمودی لنزهای جدید و دکمه‌ی عکاسی، مدل‌های آیفون ۱۶ طراحی کلی مشابهی با مدل‌های آیفون ۱۵ خواهند داشت، بدون اینکه تغییرات قابل توجهی در شکل یا اندازه بدنه صورت گرفته باشد.

طراحی ظاهری آیفون ۱۶

رنگ

انتظار می رود مدل های آیفون ۱۶ از همان شیشه پشتی رنگی استفاده کنند که در مدل های آیفون ۱۵ به کار رفته بود. لایه پشتی شیشه ای دارای جلوه مات است که با رنگ فریم اصلی تضاد دارد.

مگ‌سیف

ممکن است آهنرباهای تراز مگ‌سیف در مدل های آیفون ۱۶ باریک تر از قبل باشند و اندازه حلقه مغناطیسی مورد نیاز برای قاب های سازگار با مگ‌سیف را کاهش دهند.

مگ‌سیف

مدل‌های اولیه

پیش از عرضه مدل‌های جدید آیفون، سازندگان قاب، ابعاد و مشخصات فاش‌شده دستگاه‌های آینده را از تامین‌کنندگان اپل دریافت می‌کنند. این اطلاعات برای ساخت مدل‌های اولیه برای تولید قاب استفاده می‌شود و از آنجایی که اولین شرکتی که قاب یک دستگاه جدید را عرضه می‌کند، سود زیادی به دست می‌آورد، مدل‌های اولیه اغلب نشان‌دهنده‌ی تصویری دقیق از آنچه انتظار داریم در آیفون‌های جدید ببینیم، هستند.

چندین نسخه از مدل‌های اولیه آیفون ۱۶ که در آوریل فاش شدند، نگاهی واضح به تفاوت‌های اندازه‌هایی که می‌توانیم از خط تولید آیفون ۱۶ انتظار داشته باشیم، ارائه می‌دهند. مدل‌های پرو کمی بلندتر و پهن‌تر هستند و مدل‌های استاندارد iPhone 16 بریدگی دوربین بازطراحی‌شده‌ای دارند که به صورت عمودی به جای مورب برای سیستم دوربین دو لنزه آن آیفون‌ها قرار گرفته است.

در طراحی بیرونی دوربین مدل‌های آیفون ۱۶ پرو تغییرات کمی وجود دارد و اپل همچنان به استفاده از برآمدگی مربعی دوربین که محل قرارگیری سه لنز است، ادامه می‌دهد.

سمت چپ مدل‌های اولیه دکمه‌ی اکشن را در تمامی چهار مدل نشان می‌دهد که مطابق با شایعات است. سمت راست دکمه‌ی عکاسی جدید را برجسته می‌کند که با لبه‌ی دستگاه هم‌سطح است و مانند دکمه‌های صدا و پاور بیرون‌زده نیست.

مقایسه اندازه و نمایشگر آیفون ۱۶

جدول مقایسه اندازه
مشخصاتآیفون ۱۶ پروآیفون ۱۵ پروآیفون ۱۶ پرو مکسآیفون ۱۵ پرو مکس
ضخامت۸.۲۵ میلی‌متر۸.۲۵ میلی‌متر۸.۲۵ میلی‌متر۸.۲۵ میلی‌متر
ارتفاع۱۴۹.۶ میلی‌متر۱۴۶.۶ میلی‌متر۱۶۳.۰ میلی‌متر۱۵۹.۹ میلی‌متر
پهنا۷۱.۴۵ میلی‌متر۷۰.۶۰ میلی‌متر۷۷.۵۸ میلی‌متر۷۶.۷۰ میلی‌متر
نمایشگر۶.۳ اینچ (۱۵۹.۳۱ میلی‌متر)۶.۱ اینچ (۱۵۵.۳۸ میلی‌متر)۶.۹ اینچ (۱۷۴.۰۶ میلی‌متر)۶.۷ اینچ (۱۶۹.۹۸ میلی‌متر)
وزن۱۹۴ گرم۱۸۷ گرم۲۲۵ گرم۲۲۱ گرم

تصاویر مقایسه‌ای که یک مدل اولیه را در کنار آیفون ۱۵ پرو مکس نشان می‌دهد، گویای تمام است که آیفون ۱۶ پرو مکس چقدر نسبت به آیفون ۱۵ پرو مکس بزرگ‌تر خواهد بود.

انتظار نمی‌رود اندازه آیفون ۱۶ و آیفون ۱۶ پلاس تغییری کند و اندازه این دستگاه‌ها با آیفون ۱۵ و ۱۵ پلاس یکسان خواهد بود.

فناوری نمایشگر

پنل‌های OLED آیفون ۱۶ می‌توانند از فناوری میکرو-لنز برای بهبود روشنایی و کاهش مصرف انرژی استفاده کنند. آرایه‌های میکرو-لنز یا MLA از الگوی یکنواختی از میلیاردها لنز داخل پنل برای کاهش بازتاب داخلی استفاده می‌کند. نور بازتاب‌شده، بدون افزایش مصرف انرژی، باعث افزایش روشنایی درک‌شده می‌شود.

نمایشگرهای OLED به کار رفته در سری آیفون ۱۶ به لطف مواد بهبودیافته، از نظر مصرف انرژی کارآمدتر خواهند بود.

اپل در حال استفاده از فناوری ساختار کاهش لبه (BRS) برای برخی از مدل‌های آیفون ۱۶ است که انتظار می‌رود منجر به لبه‌های باریک‌تر شود. BRS به چیدمان فشرده‌تر و کارآمدتر مدار زیر نمایشگر اجازه می‌دهد و امکان داشتن لبه‌های نازک‌تر بدون تأثیر بر عملکرد نمایشگر را فراهم می‌کند.

 

فناوری نمایشگر

لبه‌های باریک‌تر

هنوز مشخص نیست که آیا لبه‌های باریک‌تر به مدل‌های iPhone 16 Pro محدود می‌شوند یا تغییری است که در کل خط تولید اعمال می‌شود.

دکمه‌ها

اپل قصد دارد دو دکمه جدید به آیفون ۱۶ و ۱۶ پلاس اضافه کند، یکی که جایگزین دکمه‌ی سایلنت (بی‌صدا) می‌شود و دیگری کاملا جدید است.

دکمه‌ی اکشن

مدل‌های iPhone 15 Pro شامل یک دکمه‌ی اکشن می‌شوند و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۴، دکمه‌ی اکشن به مدل‌های استاندارد iPhone 16 نیز اضافه شود. دکمه‌ی اکشن استفاده شده در کل سری آیفون ۱۶ با دکمه‌ی اکشن آیفون ۱۵ پرو یکسان خواهد بود.

دکمه‌ی اکشن که جایگزین دکمه‌ی سایلنت (بی‌صدا) سنتی می‌شود، می‌تواند چندین عملکرد را انجام دهد، مانند فعال کردن چراغ قوه، روشن کردن دوربین، راه‌اندازی یک Shortcut، فعال یا غیرفعال کردن حالت فوکوس، استفاده از ترجمه، روشن/خاموش کردن حالت بی‌صدا و موارد دیگر.

دکمه‌ی عکاسی

دکمه‌ی اضافی عکاسی در همان سمت آیفون و هم‌راستا با دکمه‌ی پاور قرار گرفته است، در فضایی که در ایالات متحده توسط آنتن mmWave 5G اشغال شده است. با اضافه شدن این دکمه، بریدگی mmWave به سمت چپ دستگاه، زیر دکمه‌های صدا منتقل شده است. در حالی که انتظار می‌رود این دکمه لمسی باشد، اما طبق گزارش The Information، این دکمه قادر خواهد بود به فشار و لمس پاسخ دهد. کاربران آیفون می‌توانند با کشیدن انگشت به سمت چپ و راست روی دکمه، زوم را کم و زیاد کنند، با یک فشار ملایم فوکوس کنند و با فشار بیشتر ضبط را فعال کنند.

دکمه‌ی عکاسی در هر چهار مدل آیفون ۱۶ موجود خواهد بود و برای گرفتن عکس و فیلم استفاده می‌شود.

تراشه‌های سری A

اطلاعات فنی فاش‌شده برای خط تولید تراشه‌های اپل نشان می‌دهد که هر چهار مدل آیفون ۱۶ از یک تراشه A18 مشابه استفاده خواهند کرد، اما اپل همچنان ممکن است آن‌ها را به A18 و A18 Pro با غیرفعال کردن برخی ماژول‌ها یا طبقه‌بندی آن‌ها برای تمایز قائل شدن بین آن‌ها تفکیک کند.

تراشه‌ی نسل بعدی A18 که برای مدل‌های iPhone 16 Pro در نظر گرفته شده است، می‌تواند دارای یک موتور عصبی ارتقا یافته با هسته‌های “به‌طور قابل‌توجهی” بیشتر باشد که به عملکرد بهتر هوش مصنوعی / یادگیری ماشین کمک می‌کند، به علاوه انتظار می‌رود اندازه‌ی تراشه بزرگ‌تر باشد.

بهبود عملکرد حرارتی

انتظار می‌رود مدل‌های آیفون ۱۶ شامل یک طراحی حرارتی جدید شوند که با گرمای بیش از حد مقابله کند. گفته می‌شود اپل در حال کار بر روی یک سیستم حرارتی گرافن برای مدل‌های آیفون ۱۶ است و ممکن است مدل‌های آیفون ۱۶ پرو نیز شامل یک محفظه باتری فلزی شوند که اتلاف گرما را بهبود بخشد.

گرافن نسبت به مس استفاده شده در دفع کننده‌های گرما در آیفون، هدایت حرارتی بالاتری دارد.

رم

مدل‌های استاندارد آیفون ۱۶ می‌توانند از ۶ گیگابایت رم به ۸ گیگابایت رم ارتقا پیدا کنند، در حالی که مدل‌های آیفون ۱۵ دارای ۶ گیگابایت رم بودند. با این حال، هر چهار مدل آیفون ۱۶ از ۸ گیگابایت رم بهره‌مند خواهند شد.

تراشه‌های مودم ۵G

مدل‌های آیفون ۱۶ پرو ممکن است به مودم اسنپدراگون X75 کوالکام مجهز شوند که به اتصال ۵G سریع‌تر و کارآمدتر منجر می‌شود. طبق گفته‌ی کوالکام، X75 تجمیع سیگنال حامل بهبودیافته‌ای ارائه می‌کند، به علاوه گیرنده فرستنده‌ی ترکیبی زیر ۶ گیگا هرتز و mmWave 5G ۲۵ درصد فضای کمتری از برد مدار را اشغال می‌کند و تا ۲۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

مودم X75 کوالکام از استاندارد “۵G پیشرفته” با پیشرفت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای بهبود ۵G پشتیبانی می‌کند، بنابراین اپل می‌تواند مدل‌های iPhone 16 Pro را با قابلیت اتصال “۵G پیشرفته” به بازار عرضه کند.

انتظار می‌رود مدل‌های استاندارد آیفون ۱۶ از تراشه X70 کوالکام استفاده کنند که همان تراشه‌ای است که در مدل‌های آیفون ۱۵ به کار رفته بود.

اپل در حال کار برای توسعه تراشه مودم و تنظیمات آنتن اختصاصی خود برای از بین بردن وابستگی به کوالکام است، اما انتظار نمی‌رود تراشه‌های مودم اپل برای عرضه در سال ۲۰۲۴ آماده شوند. مینگ-چی کو، تحلیلگر اپل، بر این باور است که تراشه‌های مودم طراحی‌شده توسط اپل در سال ۲۰۲۵ عرضه خواهند شد.

باتری

هنوز مشخص نیست که آیا باتری‌های بزرگ‌تری در مدل‌های آیفون ۱۶ گنجانده شده‌اند یا خیر، یا اینکه اپل بهبودهای نرم‌افزاری را برای افزایش عمر باتری در نظر گرفته است، اما انتظار می‌رود عمر باتری آیفون ۱۶ با آیفون ۱۵ مشابه باشد.

وای‌فای ۷

تحلیلگر اپل، مینگ-چی کو، بر این باور است که مدل‌های iPhone 16 Pro می‌توانند از نسل بعدی فناوری وای‌فای ۷ پشتیبانی کنند که انتظار می‌رود سرعت‌هایی “حداقل ۳۰” گیگابیت در ثانیه را ارائه دهد و ممکن است به ۴۰ گیگابیت در ثانیه برسد.

وای‌فای ۷ همچنین قادر به استفاده از کانال‌های ۳۲۰ مگاهرتز و پشتیبانی از فناوری مدولاسیون دامنه مربعی (QAM) ۴K است و در نهایت سرعت‌هایی تا ۲.۴ برابر سریع‌تر از وای‌فای ۶ با تعداد آنتن مشابه ارائه می‌دهد. نسل  WiFi 7 در نهایت حداکثر سرعت انتقال سریع‌تر، تأخیر کمتر و اتصالی با قابلیت اطمینان بیشتر را ارائه می‌دهد.

درگاه USB-C

اپل با سری آیفون ۱۵ به فناوری USB-C روی می‌آورد و انتظار می‌رود این فناوری در مدل‌های آیفون ۱۶ نیز به کار رود.

درگاه USB-C

قابلیت‌های هوش مصنوعی

شایعه شده است که اپل با iOS 18 ویژگی‌های جدید سیری را با قدرت مدل‌های زبان بزرگ معرفی می‌کند و برخی از این ویژگی‌های پیشرفته هوش مصنوعی مولد می‌توانند محدود به مدل‌های آیفون ۱۶ باشند.

طبق جزئیاتی که یک افشاگر به اشتراک گذاشته است، iOS 18 بسیاری از ویژگی‌های جدید LLM را به تمام آیفون‌ها می‌آورد، اما ویژگی‌های هوش مصنوعی روی دستگاه می‌توانند همچنان منحصر به آیفون ۱۶ باقی بمانند. قابلیت‌های به‌روز شده‌ی هوش مصنوعی iOS 18 می‌توانند شامل تعاملات بهتر بین سیری و برنامه‌ی Messages، پلی لیست های خودکار اپل موزیک، ادغام با برنامه‌های بهره‌وری برای تولید محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی و موارد دیگر باشد.

بهبود میکروفن

انتظار می‌رود مدل‌های آیفون ۱۶ دارای یک میکروفن بهبودیافته همراه با تجربه‌ی سیری مبتنی بر هوش مصنوعی باشند. طبق گفته‌ی تحلیلگر اپل، مینگ-چی کو، این میکروفن دارای مقاومت بهتر در برابر آب و نسبت سیگنال به نویز بهتری خواهد بود که “تجربه‌ی سیری را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد.”

دوربین آیفون ۱۶

مدل‌های iPhone 16 Pro می‌توانند شامل لنز فوق عریض ۴۸ مگاپیکسلی بهبودیافته‌ای باشند که به ثبت تصاویر بهتر در شرایط نور کم کمک می‌کند. به احتمال زیاد این لنز مانند دوربین عریض ۴۸ مگاپیکسلی عمل می‌کند، که از ترکیب پیکسل (pixel binning) برای ترکیب داده‌های چهار پیکسل به یک “ابرپیکسل” برای کیفیت بهتر تصویر استفاده می‌کند.

گزارش شده است که دوربین واید ۴۸ مگاپیکسلی استفاده شده در iPhone 16 Pro Max دارای یک لنز ترکیبی هشت قسمتی با دو عنصر شیشه ای و شش عنصر پلاستیکی به همراه بهبودهایی برای لنزهای تله‌فوتو و فوق عریض است.

هر دو مدل iPhone 16 Pro و iPhone 16 Pro Max می‌توانند در سال ۲۰۲۴ لنزهای تله‌فوتو ۵ برابری دریافت کنند، به جای اینکه این فناوری فقط به مدل پرو مکس محدود شود.

چیدمان دوربین

انتظار می‌رود مدل‌های استاندارد آیفون ۱۶ دارای چیدمان دوربین عمودی مشابه با چیدمان دوربین مورد استفاده در آیفون ۱۲ باشند. اپل از چیدمان مورب برای آیفون ۱۳ و ۱۴ استفاده کرده است، اما انتظار می‌رود این تغییر به ضبط ویدیوی فضایی با استفاده از دوربین‌های فوق عریض و عریض امکان دهد.

تصویری فاش شده از شاسی دوربین آیفون ۱۶، چیدمان عمودی دوربین‌های شایعه‌شده را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد این انتخاب طراحی را برای آیفون ۱۶ تأیید می‌کند. قالب‌های فاش‌شده‌ی قاب آیفون ۱۶ نیز دارای همان چینش عمودی دوربین هستند.

چیدمان دوربین

سوپر پریسکوپ؟

ممکن است  iPhone 16 Pro Max در بهش زوم اپتیکال، به طور قابل توجهی پیشرفت کند و از یک دوربین پریسکوپ سوپر تله‌فوتو بهره‌مند شود. این اطلاعات از یک حساب کاربری در ویبو (Weibo) بدست آمده است که در گذشته اطلاعات دقیقی ارائه کرده است، اما هنوز توسط منبع معتبر دیگری تأیید نشده است.

“سوپر” یا “اولترا” تله‌فوتو معمولا به دوربین‌هایی با فاصله کانونی بیش از ۳۰۰ میلی‌متر اشاره دارد. لنز تله‌فوتو فعلی معادل یک لنز ۷۷ میلی‌متری است، بنابراین اگر دقیق باشد، ممکن است افزایش قابل توجهی در قابلیت‌های زوم وجود داشته باشد.

باتری

شایعات حاکی از آن است که مدل‌های iPhone 16 Pro از فناوری باتری روی هم قرار گرفته (stacked battery) استفاده خواهند کرد که می‌تواند منجر به ظرفیت بالاتر و طول عمر بیشتر شود. باتری‌های روی هم قرار گرفته در وسایل نقلیه الکتریکی و دستگاه‌های پزشکی رایج هستند، اما برای گوشی‌های هوشمند یک فناوری نوظهور به شمار می‌آیند.

باتری روی هم قرار گرفته می‌تواند همراه با شارژ سریع‌تر با سیم ۴۰ وات و شارژ بی‌سیم مگ‌سیف ۲۰ وات عرضه شود.

عدم وجود آیفون ۱۶ اولترا

با معرفی آیفون ۱۶، اپل ممکن است شاهد رونمایی یک آیفون ۱۶ “اولترا”  باشیم‌ و اپل این مدل را در کنار آیفون ۱۶، آیفون ۱۶ پلاس، آیفون ۱۶ پرو و آیفون ۱۶ پرو مکس معرفی کند. این دستگاه به عنوان بهترین آیفون ارائه شده،  می‌تواند دارای بهبودهای اضافی دوربین، نمایشگر بزرگ‌تر و حتی شاید یک طراحی بدون درگاه باشد.

با وجود شایعاتی در مورد احتمال وجود یک آیفون ۱۶ اولترا، هیچ نشانه‌ای از چنین دستگاهی در کد اولیه‌ی iOS 18 وجود ندارد. این کد نشان می‌دهد که اپل تنها روی چهار آیفون در حال کار است، از جمله دو مدل استاندارد آیفون ۱۶ و دو مدل “پرو” آیفون ۱۶.

قیمت‌گذاری

قیمت قطعات برای مدل‌های استاندارد آیفون ۱۵ در بالاترین حد خود، ۱۶ درصد نسبت به مدل‌های آیفون ۱۴ افزایش یافته بود. اپل هزینه‌های تولید بالاتر را برای سری آیفون ۱۵ متحمل شد، اما ممکن است اپل مجبور باشد هنگام عرضه آیفون ۱۶، قیمت را افزایش دهد تا بر کل درآمد تأثیر نگذارد.

تاریخ عرضه آیفون ۱۶

انتظار می‌رود مدل‌های iPhone 16 در سپتامبر ۲۰۲۴ عرضه شوند و پس از مدل‌های iPhone 15 در سال ۲۰۲۳ عرضه خواهند شد.

ویژگی‌های آینده آیفون

فناوری ProMotion که نرخ تازه‌سازی تا ۱۲۰ هرتز را به نمایشگر آیفون اضافه می‌کند، از سال ۲۰۲۵ به بعد به مدل‌های استاندارد آیفون نیز راه پیدا می‌کند. تا سال ۲۰۲۵، ProMotion به مدل‌های “پرو” رده بالای آیفون محدود خواهد شد.

شایعه شده است که  iPhone 17 Pro Max که در سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود، می‌تواند از یک لنز تله‌فوتو ۴۸ مگاپیکسلی بهینه‌سازی شده برای هدست Vision Pro استفاده کند. این شایعه از تحلیلگر Jeff Pu  گرفته شده است که جزئیاتی در مورد نحوه تعامل آن با Vision Pro ارائه نکرده است. Pu همچنین بر این باور است که iPhone 17 Pro شامل یک تراشه‌ی وای‌فای ۷ طراحی‌شده توسط اپل خواهد بود.

شایعاتی وجود داشت که مدل‌های iPhone 16 Pro می‌توانند از فناوری فیس‌ آیدی زیر نمایشگر بهره‌مند شوند، اما اطلاعات به‌روز حاکی از آن است که فیس‌ آیدی زیر نمایشگر تا سال ۲۰۲۵ یا بعد از آن عرضه نخواهد شد. فیس‌ آیدی زیر نمایشگر به فضای قابل استفاده بیشتری برای نمایشگر (به دلیل عدم نیاز به کل جزیره‌ی پویا (Dynamic Island))  امکان می‌دهد، اما همچنان یک بریدگی برای دوربین وجود خواهد داشت.

انتظار می‌رود آیفون ۱۷ ۲۰۲۵ به یک دوربین سلفی ارتقا یافته ۲۴ مگاپیکسلی مجهز شود که کیفیت تصویر و عملکرد در نور کم را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

شایعات حاکی از آن است که مدل‌های iPhone 17 شامل یک نمایشگر ضد انعکاس خواهند بود که نسبت به Ceramic Shield در برابر خراش مقاوم‌تر است. گفته می‌شود این نمایشگر دارای یک لایه‌ی “بسیار سخت” است که می‌تواند در برابر ضربه‌های بیشتر مقاومت کند!

آینده‌ی آیفون: نمایشگر تمام صفحه در سال ۲۰۲۶

طبق گزارش‌ها، با آیفون ۱۸ ۲۰۲۶، اپل هر دو فناوری فیس‌ آیدی زیر نمایشگر و دوربین سلفی زیر نمایشگر را در اختیار خواهد داشت که به طور بالقوه امکان طراحی را بدون هیچ بریدگی برای سخت‌افزار دوربین فراهم می‌کند. این رویدادی مهم خواهد بود و اولین گوشی با نمایشگر تمام‌صفحه را رقم خواهد زد.

نظر شما درباره سری آیفون ۱۶ چیه؟

جدیدترین مطالب

در آلفا لیکز ثبت نام کنید

برای دسترسی به تمام امکانات و بخش های سایت “عضو آلفا لیکز” بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید