چگونه شارژر تقلبی اپل را تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص شارژر فیک از اصل

خرید یک شارژر تقلبی ارزان‌ قیمت اپل ممکن است وسوسه‌کننده باشد، به ویژه از آنجایی که این شارژرها به طور گسترده در دسترس و بسیار مقرون به صرفه هستند. با این حال، خطرات جدی موجود که همراه با محصولات تقلبی است، ارزش پول کمی را که با خرید یک شارژر تقلبی اپل صرفه‌جویی می‌کنید، ندارد.

تشخیص شارژرهای تقلبی اپل با شباهت بسیار زیاد نسخه‌های تقلبی به شارژرهای اصلی، حداقل در ظاهر، دشوارتر میباشد. برای اطمینان کامل، ممکن است نیاز به باز کردن و بررسی اجزای محصول باشد.

خبر خوب این است که روش‌های زیادی برای تشخیص یک شارژر تقلبی اپل وجود دارد. در ادامه ی این مطلب که در آلفا ایکر به تمام نشانه‌های کلیدی که نشان می‌دهد شارژری که دارید تقلبی است یا خیر اشاره می‌کنیم! بنابراین با ما همراه باشید.

بررسی خطر استفاده از شارژر تقلبی اپل

تولیدکنندگان معتبر مانند اپل و فروشندگان ثالث، اقدامات سختی را برای اطمینان از مطابقت محصولات خود با استانداردهای دولتی و ایمنی انجام می دهند.

برخلاف آن‌ها، محصولات تقلبی تنها با هدف سودآوری تولید می شوند. این دستگاه‌ها به احتمال زیاد تحت همان آزمایش‌های ایمنی شارژرهای اصلی قرار نگرفته یا آن‌ها را پشت سر نگذاشته‌اند. آن‌ها برای ارزان‌تر شدن ساخته می‌شوند و اولویت اصلی، ایمنی و قابلیت اطمینان آن‌ها نیست.

یک گزارش قدیمی در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که تعداد حیرت‌انگیز ۹۹ درصد از شارژرهای تقلبی، آزمایش‌های اولیه ایمنی را با شکست پشت سر گذاشته‌اند و خطر برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی دارند. آزمایش مشابهی که در سال ۲۰۱۷ توسط کارشناسان ایمنی برق بریتانیا انجام شد، نشان داد که ۹۸ درصد از شارژرهای تقلبی و غیر اصل، در حداقل یکی از آزمایش‌های مکانیکی و الکتریکی شکست خورده‌اند و برای فروش و استفاده مناسب نیستند.

در کمترین حالت، این شارژرهای تقلبی اپل ممکن است به دستگاه متصل آسیب بزنند. در موارد جدی‌تر، این شارژرها ممکن است داغ شوند، آتش بگیرند، شوک الکتریکی جدی وارد کنند یا حتی باعث برق‌گرفتگی شوند.

داستان‌هایی از انفجار ناگهانی یا برق‌گرفتگی افراد هنگام استفاده از دستگاه متصل به چنین شارژرهایی و وصل بودن آن به برق وجود دارد.

کمپانی اپل فاش کرد که ۹۰ درصد از آداپتورها و کابل‌هایی که در پلتفرم‌های آنلاین مانند آمازون به فروش می‌رسند، تقلبی هستند. آن‌ها برای کمک به خریداران، نشانگر “ساخت‌شده برای اپل” (MFi) را روی جعبه لوازم جانبی که توصیه می‌کنند، قرار می‌دهند.

مشکلاتی که ممکن است با یک شارژر تقلبی اپل داشته باشید

اگر از یک شارژر غیرمجاز یا تقلبی اپل استفاده کنید، به احتمال زیاد با این مشکلات روبرو خواهید شد:

  •  آسیب به دستگاه: ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند.
  • اتصال نامناسب: ممکن است به درستی به دستگاه شما وصل نشود و یا از آن جدا شود.
  • داغ شدن بیش از حد کانکتور: قسمت انتهایی شارژر که به دستگاه وصل می شود، ممکن است بیش از حد داغ شود.
  • عدم سازگاری: ممکن است با دستگاه شما سازگار نباشد و امکان شارژ یا همگام سازی را غیرممکن کند.
  • پیغام خطا: ممکن است با پیغام “این لوازم جانبی ممکن است پشتیبانی نشود” مواجه شوید.

چگونه یک شارژر تقلبی اپل را تشخیص دهیم؟

برای شناسایی شارژرهای تقلبی نیازی به تجهیزات خاصی ندارید. در حالی که تشخیص اکثر موارد آسان است، اما اگر محصول اصل را برای مقایسه در اختیار داشته باشید یا کسی را بشناسید که با محصولات اصل آشنا باشد، کارتان راحت تر خواهد شد.

آسان‌ترین راه برای تشخیص کابل‌ها و لوازم جانبی تقلبی، بررسی بسته‌بندی آن‌ها است. شما باید به دنبال نشان MFi روی بسته‌بندی آن‌ها باشید. این کار باعث می‌شود شما از خرید یک کالای تقلبی اجتناب کنید.

در حالی که بسیاری از محصولات تقلبی کیفیت خود را برای کپی‌برداری از برچسب‌های MFi روی جعبه‌هایشان بالا برده‌اند، بسیاری از تقلبی‌های دیگر این کار را انجام نمی‌دهند.

برخی از افراد به دنبال شماره‌ سریال شارژر اپل می‌گردند و آن را بررسی می‌کنند. با این حال، این موارد چندان قابل اعتماد نیستند زیرا محصولات تقلبی نیز می‌توانند از شماره سریال کپی‌ و استفاده کنند.

بررسی جعبه شارژر تقلبی اپل

بررسی متن و علائم برروی شارژر

به سطح پریز دقت کنید و به دنبال اشتباهاتی مانند غلط املایی، فاصله گذاری نامناسب و موارد دیگر باشید. همچنین ممکن است برخی علائم روی آن وجود نداشته باشد. حتما لوگو، مدل و شماره سریال سازنده را بررسی کنید.

همچنین باید علامت ایمنی “CE” را مشاهده کنید. با این حال، جعل این علامت به راحتی امکان پذیر است.

کابل لایتنینگ به USB اپل را بررسی کنید. این کابل باید دارای عبارت “طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا” و همچنین “مونتاژ شده در ویتنام”، “مونتاژ شده در چین” یا “Indústria Brasileira” باشد که 18 سانتی متر (حدود هفت اینچ) دورتر از کانکتور USB قرار دارد. همچنین باید بعد از این متن یک شماره سریال 12 رقمی را مشاهده کنید.

کابل و کانکتور لایتنینگ به USB

همچنین باید انتهای کانکتور یا اتصالات موازی به رنگ طلایی یا نقره ای را در کانکتور بررسی کنید. این اتصالات باید یک تکه، صاف و گرد باشند.

شارژرهای تقلبی یا غیرمجاز اپل از چند تکه ساخته شده اند. کانکتورهای تقلبی زبر به نظر می رسند و روکش آن‌ها ناهموار یا غیر یکنواخت است. شکل این کانکتورها ممکن است به جای گرد، مربع باشد.

اندازه کاور (بوت) کانکتور لایتنینگ به USB اصل به طور مداوم 7.7 میلی متر در 12 میلی متر است. اندازه کاور بسیاری از شارژرهای تقلبی اپل متفاوت است.

کانکتورهای اصلی همچنین دارای درپوش هایی با روکش خاکستری یا فلزی هستند. اگر درپوش هایی به رنگ سفید یا مشکی مشاهده کردید، آن ها تقلبی هستند.

بررسی انتهای کانکتور USB

انتهای کانکتور USB یک شارژر اصل اپل، دارای قفل‌های ذوذنقه‌ای شکل روی بدنه است. این قفل‌ها با فاصله یکسانی از لبه‌ها قرار گرفته‌اند. شارژرهای تقلبی، قفل‌های زاویه‌دار مستقیمی دارند که فاصله آن‌ها با یکدیگر یکسان نیست.

اتصالات USB شارژرهای اصل اپل، روکش طلایی دارند، در حالی که شارژرهای تقلبی اپل، روکش نقره‌ای دارند.

سطح بدنه‌ی USB، صاف و دارای بافت یکدست و نرم است. در همین حال، برای یک شارژر تقلبی، داشتن سطح USB زبر یا دانه‌دانه‌ای رایج است.

هنگامی که به داخل آن نگاه می‌کنید، سطح عایق باید یکدست و صاف باشد. ممکن است در نمونه‌های تقلبی، بریدگی‌ها یا فرورفتگی‌هایی را مشاهده کنید.

بررسی پورت USB

حالا نوبت بررسی آداپتور برق اپل است. یک پورت USB اصلی، دارای یک شماره سریال در پشت آن است. پورت‌های USB تقلبی، جهت‌گیری نامنظمی دارند.

بررسی پین‌های دوشاخه

پین‌های دوشاخه شارژرهای تقلبی اپل از نظر موقعیت و ابعاد مورد نیاز برای ایمنی، می‌تواند به طور قابل توجهی با مدل‌های اصلی متفاوت باشد. بررسی این مورد ممکن است دشوارتر باشد و نیازمند یک تستر پریز برق باشد.

این پین‌ها باید دارای روکش مات و با کیفیت بالا باشند. در حالی که اکثر شارژرهای تقلبی اپل براق و درخشان هستند. همچنین ممکن است نامنظم باشند یا شکاف‌های ریزی داشته باشند.

می‌توانید با وصل کردن شارژر به پریز برق، (بدون اتصال به هیچ وسیله‌ای) بررسی کنید که آیا پین‌های دوشاخه تقلبی نیستند.  بررسی کنید که آیا شارژر به راحتی وصل می‌شود. باید حداقل 9.5 میلی‌متر بین لبه پین‌ها و لبه شارژر فاصله وجود داشته باشد.

بررسی پین‌های دوشاخه

بررسی جنس و مواد استفده شده در شارژر

شارژرهای تقلبی از مواد ضعیف تر ساخته شده‌اند. پین‌ها به طور معمول از پلاستیک توخالی با روکش فلزی ساخته می‌شوند، در حالی که لوازم جانبی اصلی اپل از فلز توپر ساخته شده‌اند.

یک راه آسان برای بررسی این است که به پین ضربه بزنید و به صدای آن گوش دهید. صداي شارژرهای تقلبی به جای صدای فلز توپر، یک صدای پلاستیکی توخالی خواهد بود.

بررسی وزن محصول

محصولات تقلبی از مواد با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌کنند و قطعات بسیار کمی برای تضمین ایمنی محصول دارند. برای مثال، سیم‌های درون شارژرهای تقلبی ایمن یا محافظت نشده‌اند و سیم‌پیچ‌های ترانسفورماتور عایق‌بندی مناسبی ندارند.

وزن شارژرها باید حداقل 40 گرم باشد. هر چیزی به طور قابل توجهی سبک‌تر ممکن است تقلبی باشد.

هشدارها و دستورالعمل‌ها

یکی دیگر از مکان‌هایی که باید بررسی شود، دفترچه راهنما است. از آنجایی که دفترچه‌های راهنما حاوی جزئیات قابل توجهی در مورد محصول هستند، یافتن اشتباهات در آن‌ها غیرمعمول نیست. دفترچه‌های راهنمای محصولات اصلی اپل دارای صحافی حرفه‌ای هستند، در حالی که دفترچه‌های تقلبی با یک منگنه بزرگ نگه داشته شده‌اند. عدم ترازبندی، غلط املایی و فاصله‌های غیرمعمول نیز در دفترچه‌های راهنمای تقلبی رایج است.

قیمت

این مورد یک نکته‌ی آشکار است، اما قیمت غیرمعمولاً پایین برای یک آداپتور اپل، نشانه‌ای دال بر تقلبی بودن آن است.

جمع‌بندی

محصولات تقلبی همه جا هستند. اگر به دلیل قیمت پایین، وسوسه شده اید که یک شارژر تقلبی اپل بخرید، خطرات بالقوه‌ی آن را به خاطر بسپارید. این محصولات نه تنها می‌توانند به دستگاه شما آسیب بزنند، بلکه ممکن است داغ شده و در نهایت باعث برق‌گرفتگی یا آتش‌سوزی شوند.

برای ایمن بودن، بهتر است لوازم جانبی اپل را مستقیماً از اپل یا تامین‌کنندگان معتبر و فروشندگان ثالث دارای گواهی اپل خریداری کنید.

با روش های معرفی شده تونستید شارژر تقلبی اپل رو تشخیص بدید؟

جدیدترین مطالب

در آلفالیکز ثبت نام کنید

برای دسترسی به تمام امکانات و بخش های سایت “عضو آلفا لیکز” بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید