ویژگی های آی او اس 17.4: چه ویژگی های جدیدی در iOS 17.4 وجود دارد؟

ویژگی های آی او اس 17.4: چه ویژگی های جدیدی در iOS 17.4 وجود دارد؟

اپل در روز 5 مارس 2024 بروزرسانی iOS 17.4 را منتشر کرد که تغییرات عمده‌ای را برای آیفون (و آیپد نسخه آی پد او اس 17.4) در اروپا و سایر نقاط جهان به همراه می‌آورد. بسیاری از بزرگترین تغییرات در آی او اس 17.4 محدود به کاربران موجود اتحادیه اروپا است. اما موارد جدیدی در این بروزرسانی وجود دارد که در سراسر جهان نیز در دسترس است.

در این مقاله، ما در آلفا لیکز تغییرات و ویژگی های جدید در آی او اس 17.4 را برای شما آماده کرده‌ ایم بنابراین در ادامه با ما همراه باشید!

تغییرات اعمال شده در اتحادیه اروپا

اپل در حال تغییر نحوه عملکرد فروشگاه App Store و برنامه‌ها در اتحادیه اروپا است تا با قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد. این تغییرات در iOS 17.4 گنجانده شده است، اما محدود به کشورهایی است که در اتحادیه اروپا هستند.

اپ استور های شخص ثالث و شرایط جدید اپ استور (اتحادیه اروپا)

توسعه‌دهندگان در اتحادیه اروپا می‌توانند اپ استور های شخص ثالث را ارائه دهند یا برنامه‌های خود را از طریق فروشگاه‌های جایگزین نصب کنند و اپل ساختار هزینه‌ای کاملاً جدید را برای این تغییر در نظر گرفته است. یک ساختار کسب‌ و کار جدید وجود دارد که توسعه‌دهندگان می‌توانند آن را انتخاب کنند، که هم برای برنامه‌هایی که در فروشگاه App Store عرضه می‌شوند و هم برای برنامه‌هایی که از طریق روش‌های جایگزین عرضه می‌شوند، اعمال می‌شود.

توسعه دهندگانی که از سیستم جدید استفاده می‌کنند، باید به ازای هر کاربر در سال، 0.50 یورو بپردازند، در حالی که این هزینه برای برنامه هایی که زیر یک میلیون نصب را تجربه کرده اند گرفته نخواهد شد. برنامه‌هایی که از طریق اپ استور های شخص ثالث عرضه می‌شوند، هیچ کمیسیونی نخواهند داشت. برنامه‌هایی که از طریق فروشگاه App Store عرضه می‌شوند، کمیسیون کاهش‌یافته 17 درصدی یا 10 درصد برای برنامه‌های کسب‌وکارهای کوچک یا برای اشتراک‌های کاربر با بیش از یک سال، پرداخت خواهند کرد.

توسعه‌دهندگان می‌توانند انتخاب کنند که در سیستم جدید شرکت نکنند، می‌توانند از سیستم موجود با همان کمیسیون 15/30 درصدی که در سایر نقاط جهان در دسترس است استفاده کنند. اپل یک ابزاری مانند ماشین‌ حساب جهت محاسبه این هزینه ها دارد که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا هزینه‌هایی را که با روش فعلی موجود، و روش جدید عرضه برنامه یعنی با استفاده از اپ استور های شخص ثالث و عرضه برنامه با استفاده از App Store اپل پرداخت خواهند کرد، تعیین کنند.

همچنین کاربران در صورت تمایل می‌توانند اپ استور های جدید و شخص ثالث مورد نظر خود را به عنوان استور پیش‌فرض روی دستگاه خود تنظیم کنند. کاربران اتحادیه اروپا گزینه ای برای این کار در برنامه تنظیمات خواهند دید.

تعداد زیادی از تغییرات در پس زمینه وجود دارد که این ویژگی را در اتحادیه اروپا فعال می‌کند. برای مثال، کاربران در اتحادیه اروپا هنگام دانلود یک برنامه از یک فروشگاه برنامه جایگزین که حاوی بدافزار است، یک هشدار پاپ‌آپ دریافت خواهند کرد.

ویژگی Screen Time به والدین اجازه می‌دهد تا تصمیم بگیرند که آیا دستگاه‌های فرزندانشان می‌توانند برنامه‌هایی را از بازارهای برنامه جایگزین نصب کنند یا خیر.

گزینه‌های پرداخت جایگزین (اتحادیه اروپا)

اپل همچنین به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا از گزینه‌های پرداخت جایگزین در برنامه‌های خود استفاده کنند. بنابراین دیگر نیازی به استفاده از خرید درون برنامه‌ای نیست. توسعه‌دهندگانی که برنامه‌ها را از طریق فروشگاه App Store عرضه می‌کنند و از گزینه پرداخت جایگزین استفاده می‌کنند، تخفیف سه درصدی در هزینه‌های فروشگاه App Store خود دریافت خواهند کرد.

توسعه‌دهندگانی که از طریق استور های شخص ثالث برنامه خود را عرضه می‌کنند و همچنین از گزینه پرداخت جایگزین استفاده می‌کنند، به جز هزینه تعیین‌شده 0.50 یورو به ازای هر کاربر، هیچ هزینه‌ای به اپل پرداخت نخواهند کرد.

با پرداخت‌های جایگزین، خرید کالاها و خدمات دیجیتال می‌تواند به طور مستقیم در یک برنامه انجام شود یا یک توسعه‌دهنده می‌تواند انتخاب کند که به وب‌سایت خود لینک دهد تا کاربر پرداخت را انجام دهد. اپل از توسعه‌دهندگان می‌خواهد از یک ارائه‌دهنده پرداخت شناخته‌شده و امن استفاده کنند.

بروزرسانی‌ های مرورگر شخص ثالث (اتحادیه اروپا)

پس از بروزرسانی به iOS 17.4، کاربران اتحادیه اروپا هنگامی که برای اولین بار Safari را باز می‌کنند، یک پیغام پاپ‌آپ را مشاهده می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد یک گزینه مرورگر پیش‌فرض جدید را از لیست محبوب‌ترین مرورگرها در iOS انتخاب کنند.

اپل همچنین موتورهای جستجوی جایگزین را مجاز می‌داند و مرورگرهایی مانند Chrome را به موتور WebKit اختصاصی خود محدود نمی‌کند.

دسترسی به ان اف سی (EEA)

اپلیکیشن های پرداخت شخص ثالث و اپلیکیشن های بانک‌ها در آی او اس 17.4 به تراشه NFC در آیفون ها دسترسی دارند و می‌توانند بدون استفاده از Apple Pay یا برنامه Wallet در اروپا، پرداخت‌های بدون تماس را مستقیماً روی آیفون ارائه دهند. کاربران می‌توانند یک ارائه‌دهنده پرداخت بدون تماس پیش‌فرض را تنظیم کنند که در پایانه‌های پرداخت لمسی یا زمانی که دکمه Side در آیفون دو بار فشار داده می‌شود، فعال می‌شود.

گزینه تنظیم ارائه‌دهنده پرداخت بدون تماس پیش‌فرض در برنامه تنظیمات در منطقه اقتصادی اروپا در دسترس است و این بخش همچنین جزئیات مربوط به تمام برنامه‌هایی را که درخواست دسترسی به پرداخت بدون تماس را داده‌ اند و مجوز آن را دریافت کرده‌اند، ارائه می‌دهد.

کاربران EEA همچنین می‌توانند برنامه Wallet پیش‌فرض را در آیفون تغییر دهند.

وب اپ ها (اتحادیه اروپا)

اپل در ابتدا عملکرد وب اپلیکیشن ها (PWAs) را در iOS 17.4 در اتحادیه اروپا محدود کرد، اما پس از واکنش منفی کاربران اتحادیه اروپا، اپل این تصمیم را لغو کرد.

وب اپ های موجود در صفحه اصلی آیفون دیگر غیرفعال نخواهند شد، اما ضرورت استفاده از WebKit در وب اپلیکیشن ها همچنان وجود دارد. بنابراین وب اپ هایی که از WebKit اپل پشتیبانی نمی‌کند، قابل استفاده نمی‌باشند.

تغییرات در برنامه های کلود گیمینگ (در سراسر جهان)

با این بروزرسانی هم اکنون برنامه‌ های استریم بازی در سراسر جهان در App Store مجاز هستند، به این معنی که خدماتی مانند Xbox Cloud Gaming و Nvidia GeForce NOW می‌توانند به عنوان برنامه‌های مستقل آیفون و iPad ارائه شوند.

اپل قبلاً فقط به خدمات بازی ابری اجازه می‌داد که از طریق مروگر وب ارائه شوند، اما اکنون برنامه‌های اختصاصی که به کاربران اجازه می‌دهند بازی‌ها را از سرورها استریم کنند، مجاز هستند.

مینی‌بازی‌ها، چت‌بات‌ها و افزونه‌ها نیز اکنون می‌توانند از سیستم خرید درون برنامه‌ای استفاده کنند.

اموجی های جدید

اموجی های جدید

بروزرسانی iOS 17.4 شخصیت‌های ایموجی جدیدی را معرفی می‌کند که شامل لیمو، یک قارچ قهوه‌ای خوراکی، ققنوس، زنجیر شکسته، تکان دادن سر به صورت عمودی (مانند تکان دادن سر “بله”) و تکان دادن سر به صورت افقی (تکان دادن سر “نه”) می‌شود.

همچنین 18 ایموجی افراد و بدن وجود دارد که اکنون می‌توانند در هر دو جهت رو به رو شوند.

این ایموجی‌ها بخشی از بروزرسانی Unicode 15.1 هستند که در سپتامبر 2023 تأیید شدند.

پیام‌رسانی با Siri

پیام‌رسانی با Siri

تنظیم “ارسال خودکار پیام‌ ها” در زیر منوی Siri & Search به “پیام‌رسانی با Siri” تغییر نام یافته است. گزینه‌ای برای تنظیم Siri برای خواندن پیام‌های ورودی به زبان خاصی مانند اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، چینی و زبان های دیگری وجود دارد.

تغییرات در پادکست‌ها و اپل موزیک

ویژگی “Listen Now ” در برنامه‌های Apple Music و Podcasts به “Home” تغییر نام یافته‌اند.

برنامه Podcasts اکنون رونوشت‌هایی را ارائه می‌دهد. این ویژگی مشابه نحوه نمایش متن موسیقی ها در برنامه Apple Music است. با این ویژگی می توان همزمان با پخش پادکست ها با قسمت پخش شده همراه باشید.

رونوشت‌های پادکست به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی در دسترس هستند و رونوشت‌ها از جستجوی یک کلمه یا عبارت خاص نیز پشتیبانی می‌کنند.

تشخیص موسیقی با اپل موزیک

تشخیص موسیقی

 آهنگ‌هایی که با ویژگی تشخیص موسیقی شناسایی شده‌اند را می‌توان به پلی لیست های پخش Apple Music، کتابخانه Apple Music و Apple Music Classical اضافه کرد.

اضافه شدن پروتکل امنیتی جدید در iMessage

با بروزرسانی iOS 17.4 و iPadOS 17.4، اپل یک پروتکل رمزنگاری به نام PQ3 را برای iMessage معرفی می‌کند.

پروتکل PQ3 از حملات “اکنون جمع‌آوری، بعداً رمزگشایی” محافظت می‌کند که در آن یک هکر و یا نرم افزار مخرب داده‌های رمزنگاری‌ شده را با این امید جمع‌آوری می‌کند که در آینده با یک کامپیوتر کوانتومی آن را رمزگشایی کند. انتظار می‌رود که کامپیوترهای کوانتومی در نهایت بتوانند محاسبات گسترده‌ای را انجام دهند که به آنها اجازه می‌دهد محتوای رمزگذاری‌شده با روش‌ های رمزنگاری سنتی رمزگشایی کنند، اما با پروتکل PQ3 این امکان‌ پذیر نخواهد بود.

فعالیت زنده در Stopwatch

تغییرات سلامتی باتری در سری آیفون 15

اپل در iOS 17.4 رابط کاربری باتری را در برنامه تنظیمات در مدل‌های iPhone 15 تغییر داد. این دستگاه‌ها اکنون سلامت باتری را با وضعیتی مانند “Normal” نشان می‌دهند تا راهی سریع برای مشاهده وضعیت باتری آیفون باشد.

با ضربه زدن بر روی وضعیت سلامت باتری، تعداد چرخه‌های باتری، تاریخ ساخت و اولین استفاده نمایش داده می‌شود. این اطلاعات قبلاً در بخش General > About برنامه Settings پنهان بود.

فعالیت زنده در Stopwatch

بروزرسانی iOS 17.4 یک Live Activity برای ویژگی Stopwatch در آیفون شما اضافه می‌کند. هنگامی این ویژگی که از طریق برنامه Clock فعال می‌شود، Stopwatch در Dynamic Island و بر روی صفحه قفل نمایش داده می‌شود.

تغييرات App Store در آی او اس 17.4

شناسایی تماس در آی او اس 17.4

ویژگی شناسایی تماس در iOS 17.4 نام‌های تجاری، لوگو ها و نام‌های دپارتمان‌ های تأیید شده توسط اپل را زمانی که اطلاعات موجود باشد، نمایش می‌دهد.

پیام‌ های آماده برای کسب‌ و کار ها

با Messages for Business، کسب‌وکارها می‌توانند اطلاعات انتخابی برای وضعیت سفارش، اعلان‌ های پرواز، هشدارهای کلاهبرداری و سایر معاملات ارائه دهند.

برنامه Apple TV

بخش “How To Watch” در برنامه Apple TV که نشان می‌دهد یک فیلم یا برنامه تلویزیونی را کجا می‌توان تماشا کرد، اکنون به جای رابط کاربری کارتی، رابط کاربری لیستی دارد.

تغييرات App Store

ویژگی Purchase در App Store اکنون سابقه خرید در سراسر حساب را برای یک Apple ID نشان می‌دهد. این اطلاعات شامل خرید های فیلم ، خریدهای موسیقی، اشتراک‌ ها و خریدهای درون برنامه ای است و با همان رابط کاربری همراه شده است که هنگام دسترسی به اطلاعات خرید برای هر Apple ID در دسترس است.

تغییرات ویجت ساعت

یک ویجت جدید City Digital Clock وجود دارد که می‌تواند به صفحه اصلی یا صفحه قفل اضافه شود.

شماره‌های کارت مجازی Apple Cash

در برنامه Wallet، کاربران Apple Cash می‌توانند برای انجام خرید زمانی که گزینه Apple Pay وجود ندارد، یک شماره کارت مجازی بسازند و از آن استفاده کنند.

واکنش‌های حرکات دست در برنامه‌های ویدیویی

با iOS 17.4، یک API جدید برای توسعه‌دهندگان وجود دارد که از آن می توان برای غیر فعال کردن جسچر حرکات دست در تماس‌های ویدیویی استفاده کرد. iOS 17 جسچر های حرکتی را اضافه کرد که به طور پیش‌فرض در همه برنامه‌های تماس تصویری فعال هستند و در حین تماس‌های مهم، هنگام حرکت دست‌ ها به روش‌ های خاص، مشکلاتی برای کاربران ایجاد می کرد.

تراپیست های آنلاین و سایر متخصصان در تماس های آنلاین با این ویژگی مشکل داشتند. چرا که برای خاموش کردن این ویژگی از سوی توسعه دهندگان وجود نداشت. اما پس از بروزرسانی iOS 17.4 و macOS Sonoma، توسعه‌دهندگان می‌توانند این ویژگی را غیر فعال کنند. کاربران قبلاً می‌توانستند جسچر ها را در آیفون، آیپد و مک خود در تنظیمات خاموش کنند.

پشتیبانی از نسل جدید CarPlay

تغییرات Hey Siri

با iOS 17.4، گزینه گفتن Siri به جای Hey Siri اکنون برای کاربران فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی در دسترس است.

پشتیبانی از نسل جدید CarPlay

برنامه Climate: این برنامه دسترسی به کنترل‌های آب و هوای یک وسیله نقلیه را در CarPlay فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد دمای سیستم تهویه مطبوع یا گرمایش، سرعت فن، گرمکن صندلی و دیگر موارد را تنظیم کنید.

برنامه Closures: این برنامه نشان می‌دهد که آیا هر یک از درهای خودرو باز است یا خیر و ممکن است لوگو های هشدار دهنده خودرو را نیز نمایش دهد.

برنامه Media: این برنامه دسترسی به کنترل‌های ایستگاه رادیویی FM و AM را در CarPlay به همراه سایر گزینه‌های رسانه مانند SiriusXM فراهم می‌کند. مشخص نیست که SiriusXM اتصال ماهواره‌ای ارائه می‌دهد یا به پخش اینترنتی محدود می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند از لیست ژانرهای موسیقی مانند Top 40 و Rock انتخاب کنند.

برنامه ire Pressure: این برنامه فشار باد هر یک از تایرهای خودرو را نمایش می‌دهد و هشدارهای کم باد، پر باد و پنچری تایر را نشان می‌دهد.

برنامه Trips: این برنامه طیف وسیعی از داده‌های مربوط به رانندگی را ارائه می‌دهد، از جمله سرعت متوسط خودرو، راندمان سوخت یا راندمان انرژی، زمان کل سپری شده و مسافت طی شده در یک سفر.

همچنین یک تصویر در بتای iOS 17.4 نشان می‌دهد که CarPlay احتمالاً پس از خاموش کردن خودرو توسط راننده، یک صفحه با پیام “خداحافظی” نیز نمایش داده می‌شود.

رفع باگ ها

دو رفع باگ جدید در iOS 17.4 وجود دارد. این بروزرسانی مشکلی را حل می‌کند که می‌توانست باعث شود تصاویر مخاطبین در Find My خالی شوند و مشکل کاربران دو سیم کارته را حل می‌کند که می‌توانست باعث شود شماره‌ای که در یک پیام گروهی استفاده می‌شود از شماره اصلی به شماره دوم تغییر کند.

بروزرسانی‌های امنیتی

بروزرسانی iOS 17.4 و iPadOS 17.4 چندین آسیب‌ پذیری را رفع می‌کنند! برخی از این آسیب پذیری ها ممکن است برای دسترسی به دستگاه‌های کاربر به پیوسته مورد سوء استفاده قرار گرفته باشند.

اپل یک آسیب‌پذیری RTKit و یک آسیب‌پذیری WebKit را که گفته اسن ممکن است توسط مهاجمان مورد استفاده قرار گرفته باشد را نیز رفع کرده است.

نظر شما درباره تغییرات آی او اس 17.4 چیه؟

جدیدترین مطالب

در آلفا لیکز ثبت نام کنید

برای دسترسی به تمام امکانات و بخش های سایت “عضو آلفا لیکز” بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید