اپل در حال توسعه قابلیت های جدید دسترسی پذیری برای iOS 18 و macOS 15 است

اپل در حال توسعه قابلیت های جدید دسترسی پذیری برای iOS 18 و macOS 15 است

با هر بار انتشار نسخه جدید سیستم عامل، اپل با ارائه مجموعه‌ای از ویژگی ها و تنظیمات جدید در زمینه دسترسی پذیری (Accessibility)، تلاش می‌کند تا برنامه‌ها را در دسترس‌تر و پیمایش‌پذیرتر سازد. سیستم‌عامل‌های iOS 18 (با اسم رمز Crystal) و  macOS 15 (با اسم رمز Glow) نیز از این قاعده مستثنی نیستند و کار بر روی بهبودهای مرتبط با تنظیمات دسترسی‌پذیری این دو سیستم عامل به خوبی در حال انجام است.

نگاهی به قابلیت های جدید دسترسی پذیری

قابلیت Adaptive Voice Shortcuts: این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد یک عبارت صوتی منحصربه‌فرد را به یک تنظیمات خاص در بخش دسترسی پذیری اختصاص دهند. کاربران می‌توانند با گفتن عبارت موردنظر، یک عبارت سفارشی ایجاد کرده و تنظیمات Accessibility که می‌خواهند فعال یا غیرفعال شود را انتخاب کنند. با استفاده از این ویژگی، کاربران می‌توانند قابلیت‌هایی مانند VoiceOver، کنترل صدا، بزرگنمایی و… را کنترل کنند.

دسته‌بندی جدید برای Live Speech: قابلیت «Live Speech» که در حال حاضر در سیستم‌عامل‌های اپل وجود دارد، بخش جدیدی برای دسته‌بندی عبارات ساخته‌شده توسط کاربر دریافت خواهد کرد. کاربران می‌توانند عبارات را در دسته‌بندی‌های دلخواه خود سازماندهی کنند. هنگام ایجاد یک دسته، به کاربران این امکان داده می‌شود که نامی برای آن انتخاب کرده و از بین حدود ۲۰ آیکون مختلف، یکی را انتخاب کنند. پس از ایجاد یک دسته، کاربران می‌توانند عبارات موردنظر خود را به آن اضافه کنند.

پشتیبانی از اندازه فونت سفارشی در برنامه‌های بیشتر یکی دیگر از قابلیت های جدید دسترسی پذیری:  اپل قصد دارد پشتیبانی از «اندازه متن قابل تنظیم» که یک ویژگی که درحال حاضر موجود است را به برنامه‌های بیشتری اضافه کند. این گزینه که در بخش «Display» تنظیمات «Accessibility» قرار دارد، به کاربران امکان می‌دهد اندازه قلم سفارشی را برای برنامه‌های فردی انتخاب کرده و اندازه قلم دلخواه خود را برای خواندن تنظیم کنند.

نکات مهم درباره ویژگی های دسترسی پذیری

در حال حاضر macOS Sonoma از اندازه قلم سفارشی برای پنج برنامه زیر پشتیبانی می‌کند:

 • Finder
 • Calendar
 • Finder
 • Mail
 • Messages
 • Notes

با macOS 15، این ویژگی برای پنج برنامه دیگر نیز قابل استفاده خواهد بود

 • Books
 • News
 • Stocks
 • Tips
 • Weather

منابع آگاه به MacRumors گفته‌اند که اپل در حال آزمایش داخلی گزینه‌ای برای تغییر اندازه فونت نوار منو در macOS است، اما مشخص نیست که آیا این شرکت این ویژگی را در اختیار کاربران نهایی قرار خواهد داد یا خیر.

همچنین به MacRumors گفته شد که اپل ویژگی‌های دیگری در زمینه دسترسی پذیری در حال توسعه دارد که یکی از آن‌ها از ردیابی چشم روی دستگاه استفاده می‌کند. اگرچه در زمان نگارش این متن، جزئیات بیشتری در دسترس نیست. اما احتمالا با ادامه توسعه این سیستم عامل برای آماده‌سازی WWDC 2024، اطلاعات بیشتری منتشر خواهد شد.

در نهایت در حالی که این ویژگی‌ها در حال توسعه هستند، لزوماً به این معنی نیست که ما آن‌ها را در اواخر سال جاری و در نسخه های نهایی خواهیم دید. اپل به خاطر لغو پروژه‌های مختلفی که به دلایلی به استانداردهای آن‌ها نمی‌رسند به شهرت رسیده است!

نظر شما درباره قابلیت های جدید دسترسی پذیری جدید چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید