کامپیوترهای مک از اواخر سال ۲۰۲۴ به تراشه‌های M4 مجهز با تمرکز بر هوش مصنوعی می‌شوند

کامپیوترهای مک از اواخر سال ۲۰۲۴ به تراشه‌های M4 مجهز با تمرکز بر هوش مصنوعی می‌شوند

طبق گزارش مارک گورمن از بلومبرگ، شرکت اپل در اواخر سال ۲۰۲۴ بروزرسانی خط تولید مک‌های خود را با تراشه‌های M4 آغاز خواهد کرد. تراشه M4 بر بهبود عملکرد قابلیت‌های هوش مصنوعی تمرکز خواهد کرد.

اپل سال گذشته تراشه‌های M3، M3 Pro و M3 Max را همگی در ماه اکتبر معرفی کرد. بنابراین ممکن است شاهد عرضه سری M4 نیز در همان بازه زمانی باشیم. گورمن می‌گوید کل خط تولید مک قرار است در اواخر سال ۲۰۲۴ و اوایل ۲۰۲۵ به تراشه M4 مجهز شود.

ابتدا کامپیوترهای iMac، مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی پایین‌رده، مک‌بوک پرو ۱۴ اینچی رده‌بالا، مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی و مک مینی با تراشه‌های M4 بروزرسانی خواهند شد و سپس مدل‌های مک‌بوک ایر ۱۳ اینچی و ۱۵ اینچی در بهار ۲۰۲۵، مک استودیو در اواسط ۲۰۲۵ و مک پرو در اواخر ۲۰۲۵ به این تراشه مجهز می‌گردند.

گفته می‌شود اپل در حال نزدیک شدن به مرحله تولید پردازنده M4 است و انتظار می‌رود این پردازنده در حداقل سه مدل اصلی عرضه شود. نام رمز این تراشه‌ها برای مدل پایین‌رده Donan، برای مدل میان‌رده Brava و برای مدل رده‌بالا Hidra است. تراشه Donan در مک‌بوک پرو پایه، مک‌بوک ایر و مک مینی پایین‌رده به کار خواهد رفت و تراشه‌های Brava در مک‌بوک پروهای رده‌بالا و مک مینی‌های رده‌بالا استفاده خواهند شد.

تراشه Hidra برای مک پرو طراحی شده است که نشان می‌دهد این یک تراشه رده‌بالای “Ultra” یا “Extreme” است. در مورد مک استودیو، اپل در حال تست نسخه‌هایی با یک تراشه ناشناخته از دوره M3 و یک مدل از پردازنده M4 Brava است که احتمالا رده‌بالاتر از تراشه‌های M4 Pro و M4 Max “Brava” خواهد بود.

نسخه‌های M4 کامپیوترهای رومیزی مک می‌توانند تا ۵۱۲ گیگابایت حافظه یکپارچه را پشتیبانی کنند که جهشی قابل توجه نسبت به محدودیت فعلی ۱۹۲ گیگابایتی است.

تراشه‌های M4 بر اساس همان فرآیند ۳ نانومتری تراشه‌های M3 ساخته خواهند شد. اما TSMC تامین‌کننده اپل احتمالا از نسخه بهبودیافته‌ای از فرآیند ۳ نانومتری برای افزایش عملکرد و بازدهی انرژی استفاده خواهد کرد. اپل همچنین قصد دارد یک موتور عصبی بسیار بهبود یافته با تعداد هسته‌های بیشتر برای کارهای هوش مصنوعی اضافه کند.

بنظر شما درباره تراشه M4 اپل چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید