مقایسه Spotify و Apple Music: کدام یک بهتر است؟

مقایسه Spotify و Apple Music: کدام یک بهتر است؟

تقریبا از زمان عرضه اولیه هر دو سرویس موزیک اشتراک پریمیوم هر دوی اسپاتیفای و اپل موزیک را تهیه کرده ایم و در این مطلب در آلفا لیکز می‌خواهیم مقایسه Spotify و Apple Music را برای کاربران انجام دهیم بنابراین در ادامه با ما همراه باشید!

کتابخانه موسیقی هردو پلتفرم

هر دو سرویس ادعا می‌کنند که کتابخانه‌ای با بیش از ۱۰۰ میلیون آهنگ ارائه می‌دهند. با این حال، توصیه می‌کنیم با کمی شک به این ادعا نگاه کنید. بر اساس تجربه های شخصی، به نظر می‌رسد اپل موزیک انتخاب گسترده‌تری را ارائه می‌دهد، به ویژه در مورد آلبوم‌های قدیمی‌تر، مجموعه‌ها و هنرمندانی که اخیراً تصمیم به حذف موسیقی خود از Spotify گرفته‌اند. به طور کلی، ممکن است اکثر کاربران تفاوت قابل توجهی در دسترسی بین دو پلتفرم احساس نکنند. در حالی که اسپاتیفای محتوای انحصاری خاصی را به شکل «Spotify Sessions » ارائه می‌دهد، اپل موزیک نیز محتوای منحصر به فرد خود را ارائه می‌کند. در این بخش می‌توان گفت هردو سرویس موسیقی مانند هم ظاهر می‌شوند و برنده ای وجود ندارد.

همچنین جهت خرید اشتراک سرویس موسیقی اپل می‌توانید به صفحه خرید اشتراک اپل موزیک ما مراجعه کنید.

طراحی اپلیکیشن موبایل

اسپاتیفای و اپل موزیک از فلسفه‌های طراحی متضاد پیروی می‌کنند. تعهد شناخته‌شده اپل به طراحی زیبا و دلنشین در اپل موزیک مشهود است. اپلیکیشن اپل موزیک دارای یک رابط کاربری تمیز و بصری جذاب با عناصر رابط کاربری جذاب است. این تجربه کاربری مثبت با به‌روزرسانی iOS ۱۷ آینده که نویدبخش بهبودهای قابل توجهی است، بیشتر تقویت می‌شود. با این حال، اپلیکیشن اپل موزیک نیز بدون نقص نیست. برخی از ویژگی‌های ضروری، مانند دکمه‌های لایک/دیسلایک که به بهبود الگوریتم توصیه کمک می‌کنند، در زیرمنوها پنهان شده‌اند. همچنین، عملکرد جستجو، با وجود پیشرفت‌های اخیر، همچنان از سرعت کمتری در مقایسه با اسپاتیفای برخوار است. علاوه بر این، برخی از قابلیت‌های عالی دسکتاپ هنوز به اپلیکیشن موبایل اپل موزیک راه نیافته‌اند. همچنین کاربرانی که دستگاه‌های قدیمی‌تر دارند، از کندی ناوبری اپلیکیشن اپل موزیک نسبت به Spotify خبر داده‌اند.

طراحی اپلیکیشن موبایل

در مقابل، اپلیکیشن موبایل رقیب اپل را می‌توان تا حدودی آشفته توصیف کرد. رابط کاربری آن در معرض تغییرات مکرر و اضافه یا حذف ناپایدار ویژگی‌ها، اغلب بدون اطلاع قبلی است. اسپاتیفای این تغییرات را به روش‌های تست A/B نسبت می‌دهد. با این حال، چنین تغییرات غیرقابل پیش‌بینی می‌تواند منجر به تجربیات کاربری کاملاً متفاوتی شود. برای مثال، ویژگی «Canvas» اسپاتیفای که در حین پخش موسیقی ویدیوهای حلقه‌ای را نمایش می‌دهد، برای بیش از یک سال به طور غیرمنتظره‌ای از حساب کاربری برخی کاربران حذف شد و سپس به طور غیرمنتظره‌ای دوباره فعال شد. اظهار نظر متعدد کاربران در انجمن‌های Reddit این ناسازگاری را تأیید می‌کند و کاربران از تفاوت‌های قابل توجه در چیدمان صفحه اصلی و قابلیت‌های این اپلیکیشن گزارش می‌دهند. به عقیده ما، به کاربران پریمیوم باید این گزینه داده شود که از تست A/B صرف نظر کنند؛ پرداخت هزینه برای یک سرویس و تماشای دسترسی کاربران رایگان به ویژگی‌های انحصاری، کاملاً دلسردکننده است. اوایل امسال، اسپاتیفای رابط کاربری الهام‌گرفته از TikTok را معرفی کرد که با انتقادات فوری مواجه شد. اگرچه آنها از آن زمان تا حدودی آن را تعدیل کرده‌اند، اما وجود این کارت‌های ویدیویی حلقه‌ای در بخش‌های خاصی از برنامه، نمونه‌ای از یک شرکت است که به نظر می‌رسد از نیازهای مشتریان خود بی‌اطلاع است. تغییرات مداوم و بی‌هدف در طراحی فقط باعث سردرگمی و افزایش بار تیم پشتیبانی فنی اسپاتیفای می‌شود.

یک مشکل دیگر با اسپاتیفای به بخش متن ترانه‌های آن مربوط می‌شود. برخلاف اپل که به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا متن ترانه‌های رسمی و همگام با زمان را بارگذاری کنند، اسپاتیفای به‌طور انحصاری به Musixmatch، یک پلتفرم جمع‌آوری‌شده توسط کاربران، متکی است که مستعد اشتباه یا حذف است. حتی زمانی که آهنگی متن ترانه داشته باشد، دنبال کردن آنها به آسانیِ اپل موزیک نیست. به نظر می‌رسد این ویژگی به طور کامل توسعه‌نیافته است و از زمان راه‌اندازی‌اش پیشرفت چندانی نداشته است.

با این حال، اپلیکیشن اسپاتیفای در مدیریت صف پخش موسیقی عالی عمل می‌کند، جنبه‌ای که به طور مداوم در برنامه تلفن همراه اپل موزیک مورد انتقاد قرار گرفته است. اجماع در بحث‌های آنلاین اغلب به رویکرد شهودی اسپاتیفای در مقایسه با روش پیچیده اپل تمایل دارد. عجیب است که برنامه دسکتاپ اپل موزیک سیستم صف اسپاتیفای را دنبال می‌کند، اما نتوانسته است آن را به اپلیکیشن موبایل خود منتقل کند!

هر دو برنامه نقاط قوت و ضعف منحصر به خود را دارند، اما برای ما، بزرگترین مشکل با اسپاتیفای عدم امکان سفارشی‌سازی تجربه کاربری است. در این تست ما عمدتاً از اسپاتیفای برای موسیقی استفاده کرده ایم و از آن برای پادکست یا کتاب‌های صوتی استفاده نکرده ایم. با این حال این برنامه همچنان به پیشنهاد این موارد بدون وجود گزینه ای جهت غیرفعال کردن این پیشنهادها ادامه می‌دهد. این موضوع در طول سال‌ها یک عامل بازدارنده قابل توجه بوده است. به عنوان یک کاربر پریمیوم، معتقدیم که باید توانایی فیلتر کردن پیشنهادات را داشته باشیم. اگر اسپاتیفای می‌خواهد این ویژگی‌ها را برای کاربران رایگان به عنوان انگیزه‌ای برای ارتقاء برنامه تبلیغ کند، این منطقی است. با این حال، اصرار بی‌وقفه به خدماتی که کاربر نمی‌خواهد از از آنها استفاده کنمد، در نهایت تجربه کاربران را به عنوان یک مشتری پرمیوم کاهش می‌دهد.

برنده این بخش : اپل موزیک

مقایسه اپلیکیشن دسکتاپ این دو پلتفرم

اسپاتیفای از نظر تجربه دسکتاپ نسبت به اپل موزیک از مزیت طولانی‌مدت برخوردار بوده است، اما پیشرفت‌های اخیر اپل این شکاف را کاهش داده است، در حالی که به نظر می‌رسد اسپاتیفای در حفظ برتری خود ناکام مانده است.

اپلیکیشن دسکتاپ Spotify به دلیل سرعت، پاسخگویی و در دسترس بودن بین پلتفرمی خودنمایی می‌کند. این برنامه علاوه بر یک اکولایزر اختصاصی، ویژگی‌های اندکی ارائه می‌دهد. نقطه فروش اصلی آن نسبت به نسخه موبایل، فید Friends آن است که پیگیری علایق موسیقی دوستان‌تان را آسان می‌کند. علاوه بر این، بسیاری از مشکلات طراحی که برنامه موبایل را تحت فشار قرار می‌دهند، به نسخه دسکتاپ سرایت نکرده‌اند. با این حال، بازطراحی اخیر برنامه دسکتاپ Spotify با بازخوردهای عمدتا منفی مواجه شده است، زیرا به نظر می‌رسد باعث افزایش شلوغی و مشکلات ناوبری شده است.

از طرف دیگر، برنامه دسکتاپ اپل موزیک بر روی برنامه iTunes که از قبل دست و پاگیر است ساخته شده است. با وجود بازنویسی‌ای که برای بومی‌تر کردن برنامه macOS در نظر گرفته شده است، همچنان در مقایسه با نسخه‌های iOS و iPadOS ناشیانه به نظر می‌رسد. برای کاربران ویندوز، دسترسی به Apple Music به‌طور سنتی از طریق iTunes ممکن بوده است. اما یک برنامه پیش‌نمایش جدید ویندوز که یک تجربه بومی Apple Music را ارائه می‌دهد، به‌خوبی مورد استقبال قرار گرفته است.

برتری اپل موزیک در عرصه دسکتاپ از ویژگی‌های قدرتمند کاربر (power-user) آن ناشی می‌شود که «پلی لیست های هوشمند» شامل آن می‌شود. این ویژگی امکان ایجاد پلی لیست پویا بر اساس محرک‌های متعدد تعریف‌شده توسط کاربر را فراهم می‌کنند. برای مثال، می‌توانید پلی لیستی از تمام آهنگ‌های کتابخانه خود که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ منتشر شده‌اند و بیش از سه بار به آنها گوش داده‌اید، یا آهنگ‌های منتشر شده در دهه گذشته که بیش از ۳۵۶ روز است آنها را نشنیده‌اید، ایجاد کنید. این ویژگی امکانات تقریباً بی‌پایانی را برای کاوش مجدد کتابخانه موسیقی شما ارائه می‌دهد. عجیب است که چنین ویژگی به استفاده دسکتاپ محدود می‌شود! اگرچه پلی لیست های هوشمندی که ایجاد می‌کنید برنامه موبایل شما ظاهر می‌شوند. برنامه‌های موبایل شخص ثالث، مانند Miximum، قابلیت‌های مشابهی را ارائه می‌دهند.

با وجود نقاط قوت و ضعف هر دو برنامه دسکتاپ، اسپاتیفای به دلیل سرعت و پاسخگویی بیشتر، برتری دارد. علاوه بر این، Spotify از لینوکس با یک برنامه دسکتاپ اختصاصی پشتیبانی می‌کند، در حالی که Apple Music به پلتفرم‌های macOS و Windows محدود می‌شود. با این وجود، هر دو یک پلیر مبتنی بر وب ارائه می‌دهند که با هر مرورگری سازگار است.

برنده این بخش : Spotify

جهت خرید اشتراک اسپاتیفای می‌توانید به صفحه اختصاصی خرید اشتراک اسپاتیفای آلفا لیکز مراجعه کنید.

کیفیت صدا

از نظر کیفیت صدا، اپل به عنوان قهرمان بی چون و چرا ظاهر می‌شود. در واقع، اپل نه تنها کیفیت صدای بهتری نسبت به رقیب خود ارائه می‌دهد، بلکه این برتری در مورد تقریباً تمام رقبای پخش موسیقی آنلاین اسپاتیفای نیز صدق می‌کند. کاربران نسخه پریمیوم اسپاتیفای تنها می‌توانند از تنظیم کیفیت صدای «بسیار بالا» استفاده کنند که معادل «حدود ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه» است. برعکس، تقریباً تمام آهنگ‌های موجود در کتابخانه اپل موزیک برای استریم بدون اتلاف (Lossless) در دسترس هستند، فرمتی بدون فشرده‌سازی که تجربه‌ای شنیداری شبیه به سی‌دی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، اپل موزیک شامل آلبوم‌هایی است که می‌توان آنها را با کیفیت بدون اتلاف با رزولوشن بالا (Hi-Res) استریم کرد که با سخت‌افزار مناسب، کیفیت صوتی حتی بهتر از سی‌دی را ارائه می‌دهد. با این حال، ویژگی برجسته اپل موزیک، دالبی اتمس (Dolby Atmos) است که آنها آن را «فضایی صوتی» (Spatial Audio) نام‌گذاری کرده‌اند. هر دو گزینه بدون اتلاف و دالبی اتمس در اپل موزیک بدون هیچ هزینه اضافی گنجانده شده‌اند.

نکات قبل از پرداختن به کیفیت صدا

پیش از پرداختن به جزئیات کیفیت موسیقی، دو نکته قابل ذکر است. اولاً، دسترسی به صدای بدون اتلاف اپل موزیک تنها از طریق اتصال سیمی هدفون امکان‌پذیر است، زیرا در حال حاضر استریم صدای بدون اتلاف از طریق بلوتوث غیرممکن است. ثانیاً، برخی افراد استدلال می‌کنند که تفاوت بین حالت بدون اتلاف و ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه عملاً غیرقابل تشخیص است.

تفاوت واقعی که به مانند شب و روز است، دالبی اتمس است. برخلاف صدای استریو، دالبی اتمس یا Spatial Audio یک فناوری صدای فراگیر مجازی است که شما را در موسیقی غوطه‌ور می‌کند. این فناوری، هنگامی که به درستی با موسیقی ترکیب شود، می‌تواند تجربه‌ای فراگیر ایجاد کند، گویی با نوازندگان در یک اتاق مشترک نشتسه اید. زیبایی Spatial Audio این است که به سخت‌افزار خاصی نیاز ندارد و با هر نوع هدفونی سازگار است. اگر از ایرپاد یا هدفون‌های بیتس خاصی استفاده می‌کنید، دالبی اتمس به‌طور خودکار فعال می‌شود، در حالی که برای سایر هدفون‌ها باید گزینه «Always On » را در تنظیمات خود فعال کنید.

لازم به ذکر است که اسپاتیفای در فوریه ۲۰۲۱ از برنامه‌های خود برای معرفی موسیقی بدون اتلاف با نام Spotify HiFi رونمایی کرد. با این حال، هنوز در دسترس نیست. شایعات حاکی از آن است که در یک ردیف جدید به نام «Super premium» که اواخر امسال راه‌اندازی می‌شود، گنجانده خواهد شد، اما این شایعات از پشتیبانی Dolby Atmos که به سرعت به یک استاندارد صنعتی در استریم موسیقی تبدیل می‌شود، سخنی به میان نمی‌آورند.

برنده این بخش : اپل موزیک

مقایسه پیشنهادات موسیقی هردو پلتفرم

اگر درباره چیزی که باعث علاقه کاربران به اسپاتیفای می‌شود، بپرسید، اغلب می‌شنوید «الگوریتم مرا درک می‌کند». از زمان استفاده از این سرویس سال‌ها این احساس را داشتیم که از طریق این سرویس موسیقی توانسته ایم هنرمندان درخشان زیادی را کشف کنیم. در اوایل کار، زمانی که با موتور توصیه‌های Apple Music مقایسه می‌شد، تجربه کشف اسپاتیفای بسیار جلوتر بود و منجر به این فرض شد که شکست‌ناپذیر است.

با این حال، این چشم‌انداز طی سال‌های اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده است. اپل موزیک نه تنها توانسته این رقابت را تنگاتنگ کند، بلکه حتی در برخی زمینه‌ها از رقیب خود پیشی گرفته است.

درک این نکته مهم است که توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده اسپاتیفای صرفاً توسط الگوریتم‌ها هدایت می‌شوند. پیشنهادات اپل نیز متنوع است، اما شاید به همین دلیل است که کاربران جدید اپل موزیک از پیشنهادات اپل انتقاد می‌کنند. پلی لیست های شخصی‌سازی‌شده هفتگی اپل کاملاً مبتنی بر الگوریتم است و ممکن است کاربران جدید را ناامید کند. این به این دلیل است که Apple Music به زمان نیاز دارد تا با پروفایل سلیقه شما آشنا شود و بر اساس آن تنظیم شود. خوشبختانه، گزینه‌های «Like/Dislike» اپل، و همچنین سایر اقدامات مانند اضافه کردن یک آهنگ به کتابخانه یا پلی لیست خود، گوش دادن مکرر به آهنگ/آلبوم/هنرمند/ژانر، به اشتراک گذاشتن آهنگ‌ها و موارد دیگر، می‌تواند پیشنهادات شما را بهبود بخشد. یک روش آسان استفاده از «ایستگاه رادیویی شخصی» است که ترکیبی از آهنگ‌های آشنا و پیشنهادات جدید است. به کاربران توصیه می‌کنیم جهت تنظیم سریع‌تر الگوریتم خود، روی Like/Dislike آهنگ‌ها در اینجا و همچنین پلی لیست های خودکار هفتگی در بخش «For You » تمرکز کنند.

به اعتقاد ما، پس از اینکه Apple Music ترجیحات شما را درک کرد، متوجه خواهید شد که تجربه شما نه تنها یکسان نیست، بلکه در واقع در حال کشف موسیقی جدید بیشتری از طریق اپل هستید. الگوریتم نه تنها سلیقه‌های منحصر به فرد مارا تشخیص داده است، به گونه‌ای که صفحه اصلی «Listen Right Now » ما همیشه پر از توصیه‌های آلبوم‌های فوق‌العاده است.

همچنین مهم است که کاربران را در مورد حقیقت نگران‌کننده‌ای در مورد اسپاتیفای آگاه کنیم یا به آن‌ها یادآوری کنیم که بسیاری از توصیه‌هایی که کاربران دریافت می‌کنند، تبلیغات پولی هستند. این سرویس موسیقی در این مورد به طور کامل مخفی‌کار نیست، اما به شفافیتی که برخی ترجیح می‌دهند، عمل نمی‌کند.

نتیجه‌گیری

هر دو سرویس قابلیت‌های پیشنهاد خارق‌العاده‌ای ارائه می‌دهند. متأسفانه، اپل به دلیل کاستی‌های قبلی خود با توصیه‌های الگوریتم خود که باعث خدشه‌دار شدن شهرت آن شده است، در موقعیت نامناسبی قرار دارد. با این حال، می‌توانیم تضمین کنیم که اگر بدنبال ساخت Station از هنرمندان و آهنگ‌هایی که دوست دارید هستید، متوجه خواهید شد که Apple Music در مقایسه با Spotify در برخی جنبه‌ها، اگر نگوییم برتر، کارآمدتر است.

برنده این بخش: مساوی

مدیریت کتابخانه

مدیریت کتابخانه

مدیریت کتابخانه ممکن است ویژگی‌ای نباشد که توجه همه را به خود جلب کند، اما برای عاشقان موسیقی نقش مهمی در تجربه شنیداری دادن می‌کند.

سرویس Apple Music در این زمینه پیروز ظاهر می‌شود زیرا مدیریت کتابخانه به‌طور ذاتی در سرویس آن وجود دارد. امکان ایجاد یک آرشیو موسیقی مجازی و سازماندهی آن آهنگ‌ها در پلی لیست ها یا در پلی لیست های هوشمند طراحی‌شده پویا، جذابیت اصلی Apple Music است. در مقابل، Spotify مجموعه‌ای ابتدایی از ویژگی‌ها را برای مدیریت کتابخانه ارائه می‌دهد، که با توجه به تمرکز اصلی Spotify بر روی پلی لیست ها، جای تعجب ندارد.

علاوه بر این، مدیریت پیش‌انتشارها (پیش‌فروش ها) در Apple Music دارای برتری بیشتری است. یکی از قابلیت‌های برجسته‌ی اپل موزیک، کتابخانه موسیقی iCloud است. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد آهنگ‌هایی که در کاتالوگ استریمینگ وجود ندارند را به فضای ابری آپلود کنند و به آن‌ها از طریق تمامی دستگاه‌هایی که با اپل موزیک کار می‌کنند، دسترسی داشته باشند.

این قابلیت به خصوص برای نسخه‌های اختصاصی، بوت‌لگ‌های زنده (اجراهای ضبط‌شده غیررسمی)، ریمیکس‌ها و دموهایی که برای استریم در دسترس نیستند، مفید است. این یک ویژگی فوق‌العاده یکپارچه است که تعجب می‌کنیم که اپل بیشتر بر روی آن تمرکز نمی‌کند، به ویژه از زمانی که ادغام موسیقی در اسپاتیفای که امکان استریم ندارد، می‌تواند یک فرآیند پیچیده باشد.

با این حال، همانطور که طراحی فوق‌العاده اپل موزیک می‌تواند از برخی بهبودها بهره‌مند شود، همین موضوع در مورد مدیریت کتابخانه آن‌ها نیز صدق می‌کند. باگ‌های مداومی که یک آلبوم را به طور تصادفی به دو قسمت تقسیم می‌کنند، سال‌هاست که آزاردهنده هستند. این معمولاً به دلیل به‌روزرسانی‌های متادیتای بک‌اند توسط هنرمند یا ناشر رخ می‌دهد، اما در سال ۲۰۲۳، یک نرم‌افزار باید به اندازه‌ای هوشمند باشد که این تغییرات را از کاربران پنهان کند و از باگ‌های قابل مشاهده و آزاردهنده جلوگیری کند. علاوه بر این، عجیب است که با حذف یک آلبوم از کتابخانه خود، آهنگ‌های آن از هر پلی لیستی که به آن‌ها اضافه شده‌اند نیز حذف می‌شوند. بارها و بارها با ارسال بازخورد و ایمیل به اپل از آن‌ها خواسته‌ایم که حداقل گزینه‌ای برای حذف چیزی از کتابخانه در حالی که آهنگ‌ها را در پلی لیست نگه می‌دارند، ارائه دهند. امیدواریم آن‌ها این قابلیت را به زودی اجرا کنند!

برنده این بخش : Apple Music

مقایسه ویژگی‌های اجتماعی دو پلتفرم موسیقی

هر دوی اپل موزیک و اسپاتیفای دارای ویژگی‌های اجتماعی هستند. اما رقیب اپل در این زمینه پیشرو است. به نظر می‌رسد همه جنبه‌های اسپاتیفای به اشتراک‌گذاری و ارتباطات اجتماعی معطوف است. از امکان مشاهده انتخاب‌های موسیقی دوستان گرفته تا ساخت پلی لیست ترکیبی با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده. به دلیل محبوبیت گسترده آن، رقیب اپل به سرویس پیشتاز برای اشتراک‌گذاری آهنگ‌ها تبدیل شده است، واقعیتی که با جایگاه آن به عنوان یکی از معدود سرویس‌هایی که سطح استریم رایگان ارائه می‌دهد، تأیید می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از این ویژگی‌های اجتماعی به طور پیش‌فرضه فعال هستند که منجر به یک فرهنگ پر جنب و جوش از اشتراک و کشف پلی یست می‌شود که توسط رقبا بی‌نظیر است.

اپل ویژگی‌های اجتماعی ارائه می‌دهد، اما کاربران باید آن‌ها را فعال کنند و این باعث می‌شود پیدا کردن پلی لیست از کاربران ناشناس بسیار چالش‌برانگیزتر شود. در حالی که می‌توانید با دوستان خود ارتباط برقرار کنید، نمی‌توانید ببینید آنها در لحظه به چه چیزی گوش می‌دهند. شما فقط می‌توانید ببینید که چه چیزی در پروفایل آن‌ها نمایش داده می‌شود، اگر در صفحه‌ای از یک آلبوم که دوستتان هم به آن گوش می‌دهد قرار بگیرید یا مجموعه‌ای از یک پلی لیست خودکار هفتگی به نام «Friends Mix» که آهنگ‌هایی را که دوستانتان از آن‌ها لذت برده‌اند، به نمایش می‌گذارد.

برای بسیاری از کاربران ویژگی‌های اجتماعی بی‌تفاوت می‌تواند کاربردی نباشد. اما باید بپذیریم که این ویژگی‌ها برای بسیاری از کاربران حیاتی هستند و این حوزه‌ای است که اپل اگر می‌خواهد سطح رقابت را بالا ببرد، نیاز به تقویت آن دارد. با iOS 17، اپل در حال معرفی پلی لیست های مشترک و SharePlay روی CarPlay است، دو ویژگی که به کاهش فاصله با Spotify کمک خواهد کرد.

برنده این بخش : Spotify

امکانات جانبی دو پلتفرم

هر دو پلتفرم نقاط قوت و محدودیت‌های خاص خود را دارد و ما سعی کرده‌ایم موارد اصلی را که اکثر کاربران به آن‌ها اهمیت می‌دهند، بیان کنیم. با توجه به تجربه گسترده‌ با هر دو سرویس، احساس می‌کنیم که برخی از ویژگی‌های اضافی را که در هر سرویس وجود دارد و در سرویس دیگر وجود ندارد را ذکر کنیم.

ویژگی های برجسته اسپاتیفای:

ویژگی Spotify Connect: قابلیتی بسیار کاربرپسند است که به کاربران امکان می‌دهد به طور یکپارچه بین دستگاه‌ها جابه‌جا شوند و موسیقی خود را ادامه دهند. همچنین به شما امکان کنترل یک دستگاه با استفاده از دستگاه دیگر را می‌دهد، مثلاً استفاده از تلفن برای کنترل موسیقی که روی دسکتاپ پخش جای تعجب است که که اپل هنوز این قابلیت را با توجه به ویژگی‌های «تحویل» (Handoff) و «تداوم» (Continuity) خود پیاده‌سازی نکرده است.

تعداد دفعات پخش: برنامه دسکتاپ Spotify تعداد دفعات پخش را برای همه آهنگ‌ها در صفحه یک آلبوم نمایش می‌دهد که برای علاقه‌مندان به داده مانند من لذت‌بخش است.

همچنین برخلاف محدودیت ۱۰۰ هزار آهنگی کتابخانه موسیقی Apple Music اسپاتیفای هیچ محدودیتی برای اندازه کتابخانه اعمال نمی‌کند.

ویژگی‌های برجسته Apple Music:

ویژگی Apple Music Sing: قابلیتی که اوایل امسال معرفی شد، به کاربران امکان می‌دهد صدای خواننده را از یک آهنگ کم یا حذف کنند تا تجربه‌ای شبیه به کارائوکه داشته باشند. اگر یک Apple TV جدید دارید، می‌توانید همین تجربه را در آنجا تکرار کنید و یک مهمانی کارائوکه واقعی برگزار کنید.

ویژگی مینی پلیر دسکتاپ: نسخه دسکتاپ دارای یک مینی پلیر عالی است که به راحتی می‌توانید آن را در هر گوشه‌ای از صفحه نمایش خود قرار دهید و بدون نیاز به باز کردن کل برنامه، به راحتی ببینید چه چیزی پخش می‌شود و موسیقی خود را کنترل کنید.

ویژگی بازپخش موسیقی اپل (Apple Music Replay): این ویژگی، پاسخ اپل به سرویس Spotify Wrapped است. اگرچه به جامعیت آن نیست، اما یک سایت با به‌روزرسانی منظم را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید هر زمان عادات گوش دادن خود را در آنجا مشاهده کنید. همچنین با به‌روزرسانی منظم، پلی لیستی از آهنگ‌های برتر شما برای سال را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، به شما اجازه می‌دهد برای یک سفر نوستالژیک، پلی لیست های Replay از سال‌های گذشته را کاوش کنید.

برنده این بخش: مساوی

نتیجه‌گیری نهایی

سرویس Spotify سرویس مورد علاقه بسیاری از کاربران است. با این حال، تغییر استراتژیک آنها به سمت پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی منجر به کاهش علاقه برخی از کاربران شده است. این موضوع، همراه با پیشرفت‌های اپل در پلتفرم خود، باعث شد تا ترجیح برخی از کاربران به سمت Apple Music تغییر کند، که به اعتقاد برخی از کاربران برای علاقه‌مندان واقعی موسیقی، سرویس برتر را ارائه می‌دهد.

اگر به اوج‌گیری MTV فکر کنیم، می‌بینم که Spotify مسیری مشابه را طی می‌کند که در نهایت منجر به سقوط MTV به عنوان یک غول موسیقی شد. همانطور که MTV مجبور به تنوع‌بخشی شد زیرا موزیک ویدیوها آنقدر سودآور نبودند! Spotify نیز با همین روند مواجه است. در حالی که نیاز آنها برای بررسی منابع درآمد جدید را باید درک کرد، به نظر می‌رسد که آنها این کار را به قیمت نادیده گرفتن طرفداران موسیقی انجام می‌دهند، همان طرفدارانی که نقش محوری در رشد آنها داشتند!

به طور کلی شرایط Spotify با اپل متفاوت است، زیرا اپل به سودآوری Apple Music متکی نیست و  این سرویس در درجه اول برای افزایش فروش آیفون و ایرپاد آنها عمل می‌کند.

با کنار گذاشتن ملاحظات مالی، بعید است شنوندگان معمولی که مشترک Spotify Premium نیستند، سرویس خود را تغییر دهند. با این حال، اگر شما یک کاربر Premium هستید و نارضایتی روزافزون از Spotify را به اشتراک می‌گذارید، ممکن است اپل را جایگزین قابل قبولی بیابید. از نظر بسیاری از کاربران، Apple Music حس یک فروشگاه ضبط بی‌انتها را القا می‌کند، در حالی که Spotify بیشتر شبیه به اسکن کردن کانال‌های رادیویی است.

توصیه‌های برتر، رابط کاربری جذاب و کیفیت صدای بی‌عیب و نقص Apple Music، آن را از نظر ما به برنده آشکار تبدیل می‌کند. شاید اگر Spotify سرویس HiFi را با ادغام احتمالی Dolby Atmos راه‌اندازی کند، نظر ما تغییر کند. با این حال، در حال حاضر، بسیار دشوار است که Spotify را بر Apple Music برای افرادی که موسیقی نقش مهمی در زندگی آن‌ها دارد، توصیه کنیم!

نظر شما درباره مقایسه Spotify و  Apple Music چیه و انتخابتون کدومه؟

جدیدترین مطالب

در آلفا لیکز ثبت نام کنید

برای دسترسی به تمام امکانات و بخش های سایت “عضو آلفا لیکز” بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید